Podniky jsou stále členitější a specializovanější. Mezi výrobním a prodejním oddělením leží mnohdy celé kraje, státy, nebo rovnou široširý kontinent. Než obchodované zboží spočine v regále, obvykle drkotá v náklaďácích, pečlivě zabalené a zalepené. Potom ještě chytá prach v obrovských halách, kde vládnou šikovní chlapíci a ženy, jezdící například ve vysokozdvižných vozících.  Jaký je plat skladníka? Záleží na nejtěžší vykonávané práci, ale také na vztazích se šéfy.

  • V soukromých společnostech (s.r.o., a.s. apod.) mají zaměstnanci garantované zaručené mzdy podle oboru a náročnosti.
  • Ve veřejném sektoru (obce, kraje, stát, příspěvkové organizace apod.) vyměřují plat skladníka takzvané platové tabulky.

Mzda skladníka u soukromého zaměstnavatele

Vyhledávač Úřadu práce ukazuje, že hrubá měsíční odměna může převyšovat 20 000 Kč, některé podniky nabízejí i stravenky, nebo dokonce 13. plat. Mezi požadavky často najdeme: fyzickou sílu kvůli manipulaci s těžkými břemeny, praxi na obdobné pozici, oprávnění pro řízení vysokozdvižného vozíku (VZV), eventuálně řidičský průkaz skupiny B a uživatelskou znalost počítače. Vládní nařízení č. 567/2006 Sb. zařazuje skladníka do takzvané 2. nebo 3. skupiny prací, což znamená, že musí brát vyšší než minimální mzdu!

ZARUČENÁ MZDA 2022
SkupinaTřídaKč/h.Kč/m.
1.1.+2.96,4016 200
2.3.+4.106,5017 900
3.5.+6.117,5019 700
4.7.+8.129,8021 800
5.9.+10.143,3024 100
6.11.+12.158,2026 600
7.13.+14.174,7029 400
8.15.+16.192,8032 400

2. skupina prací znamená: „Samostatná kvantitativní, případně kvalitativní přejímka zboží, výrobků, materiálů a surovin, obsluha skladovacích mechanizmů s využitím výpočetní techniky, kompletace pro odběratele a expedice.“ Nebo v komunálních službách: „Skladování tuhých komunálních odpadů na skládkách včetně inkasa poplatků.“ Nebo v pohostinství: „Péče o svěřené pokoje, jejich příslušenství a inventář v mezinárodních hotelech, péče o hosty. Vyřizování drobných reklamací, vedení příručního skladu prádla a pomocného materiálu.“ Nebo v umělecké oblasti: „Sestavování a rozebírání dekorací, fundusových prvků, praktikáblů, schodišť, oken a dveří, jejich ukládání do skladu podle pořadí a druhu…“
3. skupina prací znamená: Nabídka a samostatný prodej zboží, přejímka, uskladňování, vystavení a aranžování zboží v prodejně včetně inkasa.“

Plat skladníka ve veřejném sektoru

V oficiálním katalogu pracíSKLADNÍK číslo 1.06.04. Pokud pracujete přímo pro obec, příspěvkovou organizaci (nemocnici, školu) nebo jinou veřejnou instituci, pobíráte základní hrubý plat podle příslušné tabulky a případně také příplatky. Rozhoduje vzdělání a předešlá praxe (neboli platový stupeň) a náročnost vykonávané práce (neboli platová třída). Tady rozebereme právě obtížnost činností, které provádí skladník.

Pozor! Ve vyšší platové třídě nemusíte vykonávat všechny úkony, které pod ni spadají. Stačí mít ve smluvním popisu práce uvedenou některou činnost. Například: Samostatný příjem, skladování, ošetřování a výdej zboží a materiálu ve vnitropodnikových skladech. Příprava expedice zásilek podle dodávkových rozpisů a odpovědnost za jejich úplnost. Vedení předepsané evidence a účast při provádění inventur.“

Plat skladníka začíná ve 2. platové třídě

1. Příjem, skladování a příprava expedice zboží (výrobků) ve skladech podle pokynů, popřípadě obsluha mechanizačních prostředků. Účast při soupisech zboží (výrobků) a inventarizacích.

Plat skladníka stoupá ve 3. platové třídě

1. Samostatný příjem, skladování, ošetřování a výdej zboží a materiálu ve vnitropodnikových skladech. Příprava expedice zásilek podle dodávkových rozpisů a odpovědnost za jejich úplnost. Vedení předepsané evidence a účast při provádění inventur.

Plat skladníka dále roste ve 4. platové třídě

1. Organizace prací při kompletaci zboží a materiálu pro odběratele výběrem z jednotlivých palet podle počítačem zpracovaných sestav. Odstraňování běžných funkčních poruch mechanizačních prostředků. Provádění inventarizací, vedení předepsané evidence, provádění soupisů zásob a vystavování protokolů pro reklamační řízení.

Plat skladníka v 5. platové třídě vyžaduje manažerské schopnosti

1. Organizace příjmu, skladování, ošetřování a výdeje zboží nebo surovin v širokém sortimentu včetně vstupní i výstupní kontroly. Udržování stavu zásob podle údajů z počítače a navrhování likvidace nadnormativních zásob. Hospodaření s vratnými obaly. Provádění inventur včetně vedení předepsané evidence. Běžná údržba mechanizačních prostředků a ostatního skladového zařízení.

Plat skladníka bývá nejvyšší v 6. platové třídě

1. Organizace a kontrola druhových a kvantitativních přejímek zboží, jejich uskladňování na volná paletizační místa programově určená příkazem počítače. Obsluha zakladačů s programově řízeným skladovacím režimem.

2 KOMENTÁŘE

  1. Dobrý den. Částka 10200,- musí být ve výplatnici jako minimální mzda? A počítají se do té částky 10200,- i prémie?

    • Radko, máte pravdu – 10 200 Kč by měla být vlastně minimální mzda skladníka nebo skladnice. Pokud vím, tuto částku musí zaměstnavatel povinně vyplácet ještě před započítáním prémií.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno