Ve věčnosti nekonečného vesmíru dříve nebo později nastane chvíle, která patří právě nám, pokud jsme zrovna na správném místě. Stačí přijít na svět a chvíli žít, abychom nebyli příliš mladí, ani staří. Hormonální třeštění skončí, ale ještě zbude plno sil, abychom naplňovali svoje krásné sny. Právě teď jsou strašně důležití přátelé, příbuzní, kolegové a partneři: Jsou spoluautory naší životní kroniky, učiteli i učedníky, zrcadlovým sálem, vnitřním hlasem i ozvěnou. Takže berme jejich jubilea, jako bychom byli sami oslavenci. Přání k 50. narozeninám nelze vyjádřit jenom slovy, zvukem, ani obrazem.

Nejlepším dárkem k padesátinám jsou dobří přátelé

Jubilejní oslava musí citlivě spojovat všechny smyslové vjemy: Výběrem místa, jídla a pití, hudby, a především společnosti. Co kdyby (aspoň z reproduktorů) zazpívala Tina Turner: „Jsi prostě nejlepší!“ Anebo pozvěme Franka Sinatru, který notuje, „jak jde čas“. Arbitry elegance potěší taky Beatles, právě totiž s anglickým nadhledem veršují o „jednom dni v životě“.Nicméně hlavní přání k padesátinám musejí vyjádřit (staří) známí: nejlépe svojí přítomností, nebo aspoň dopisem, pokud zrovna pobývají příliš daleko. Člověk nejpozději po 50 letech existence dostane rozum a pochopí, že největšími hvězdami široko daleko jsou kamarádi. Netřeba vozit drahé dárky, ačkoli milé, třeba „jenom“ symbolické překvapení zahřeje na duši.

Veršované přání k 50. narozeninám pro ženu i muže

Jsme spolu, tedy aspoň myšlenkami, dlouho můžeme sdílet mlčení nebo reprodukovanou hudbu, ale úplně beze slov napořád nevydržíme. Co pronést, aby naše řeč nebyla pouhou formalitou? Ať už vymýšlíme vyznání pro ženu, anebo pro muže, přání k 50. narozeninám musí splňovat tentýž účel: potěšit a neurazit, neublížit. Dávejme pozor především na obsah, aby nepadl za oběť líbivé formě.

Já jsem například vymyslel veršovánku: „Kolik je dvakrát dvacet pět? Dost, abychom mohli dospět. Málo, abychom zestárli. Buď v klidu jako Bob Marley!“ Relativně vtipné rýmy, souhlasíte? Jenomže potom mě partnerka upozornila, že slavný jamajský hudebník zemřel už ve 36 letech, po těžké nemoci. Asi bude vždycky lepší, když nejdříve poprosíme jednoho, dva nezaujaté lidi o upřímnou recenzi, než přání k padesátinám předneseme adresátovi.

Přidávám návrhy, respektive náměty pro inspiraci, plus obrázky zdarma ke stažení:

Přání k 50. narozeninám pro muže

Kolik je dvakrát dvacet pět?
Dost, abychom mohli dospět.
Málo, abychom zestárli.
Co by za to dal Bob Marley!

Přání k 50. narozeninám pro ženu

Co bych Ti měl, člověče, psát?
Vždyť je Ti rovných padesát!
Vyznáváš pravdu místo lží –
ať Ti to dlouho vydrží!

Nebudu trhat květiny
na Tvoje padesátiny.
Kéž mají dlouhé životy,
aspoň stoleté, jako Ty.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno