Zaměstnanec musí pravidelně, ve vymezený čas plnit úkoly, které vyplývají z pracovní smlouvy. Přitom ztrácí část svojí svobody, ale získává jistoty. Například pokud se na pracovišti nadýchá nebezpečných chemikálií, spadne pod těžkým břemenem nebo ochraptí, často nese odpovědnost a platí odškodné – zaměstnavatel! Prostudujme podmínky a seznam nemocí z povolání. Čerpáme z aktuálního znění následujících právních předpisů:
- zákon č. 262/2006 Sb. (zákoník práce)
- vyhláška č. 104/2012 Sb., o posuzování nemocí z povolání
- nařízení vlády č. 290/1995 Sb., kterým se vydává seznam nemocí z povolání
Kdy nastává pracovní úraz a nemoc z povolání
Uklouzli jste při cestě do zaměstnání a máte zlomenou nohu? Využili jste obědovou pauzu, abyste zaskočili do blízké restaurace, kde zrovna servírovali otrávené jídlo? Za vaše problémy v takovém případě zaměstnavatel nenese odpovědnost. Pracovní úraz vzniká pouze při svědomitém plnění pracovních úkolů, nebo v přímé souvislosti – tedy za střízliva na pracovišti, v závodní jídelně apod. Zároveň musíme vyhovět následujícím podmínkám:
- Chorobu obsahuje seznam nemocí z povolání, který projdeme záhy.
- Váš zdravotní problém dosahuje určitého stupně klinické závažnosti, což posoudí specializovaný lékař.
- Krajská hygienická stanice konstatuje, že na pracovišti existovalo reálné ohrožení nemocí z povolání.
- Vaše činnost při plnění pracovního úkolu je tedy důvodem vzniklé škody (ušlé mzdy na nemocenské apod.).
Seznam nemocí z povolání podle nařízení č. 290/1995 Sb.
Na jiném místě rozebíráme choroby a postižení, kvůli kterým lidé dostávají invalidní důchod. Také nemoci z povolání rozdělili zákonodárci do několika sekcí, které rozkliknete níže. Například syndrom karpálního tunelu („karpály“) a další postižení nervové soustavy můžeme najít ve II. kapitole.
- Nemoci způsobené chemickými látkami
- Nemoci způsobené fyzikálními faktory
- Nemoci týkající se dýchacích cest, plic, pohrudnice a pobřišnice
- Nemoci kožní
- Nemoci přenosné a parazitární
- Nemoci způsobené ostatními faktory a činiteli
Hlavní slovo má speciální zdravotnické zařízení
Nemoci z povolání posuzují a uznávají „poskytovatelé v oboru pracovní lékařství“, například kliniky pracovního lékařství v Brně ZDE, v Českých Budějovicích ZDE, v Hradci Králové ZDE, v Plzni ZDE, v Praze ZDE, v Olomouci ZDE a v Ostravě ZDE. Pokud dostanete zamítavé stanovisko, uplatněte do 10 pracovních dnů tamtéž „reklamaci“, přesněji požádejte o přezkoumání lékařského posudku.
Odškodnění (renta) dorovnává předešlý průměrný výdělek
Potvrdil specializovaný lékař, že máte pracovní úraz nebo nemoc z povolání? Požádejte zaměstnavatele o odškodnění, případně po skončení pracovní neschopnosti o dlouhodobou rentu. V obou případech dostanete takový doplatek, abyste měli nadále stejný příjem (včetně nemocenské, invalidního důchodu, mzdy apod.), jako průměrný výdělek před nehodou.
Renta obvykle zaniká společně s pracovní smlouvou, nebo s odchodem do starobního důchodu. Teoreticky tedy lze dostávat odškodnění doživotně, do vysokého seniorského věku. Pokud zaměstnavatel nechce platit, zbývá soud. Pokud zaměstnavatel zkrachoval, přebírá odpovědnost likvidátor či insolvenční správce.