Machr vynikne i ve skromných podmínkách. Třeba řidič (nebo řidička?) na tomhle videu používá vysokozdvižný vozík (VZV) jako tahač kamionů! V českém právním systému by ovšem patřil/a jenom do 2. skupiny prací, což znamená zaručenou mzdu 13 500 Kč hrubého měsíčně (nejvyšší je 8. skupina prací a zaručená mzda 24 400 Kč hrubého měsíčně), protože tady rozhoduje spíš velikost nářadíčka a počet podřízených, než um.

Princip zaručených mezd v tuzemském právu

Radikální demokraté by byli nejraději, kdyby nejenom politika, ale taky ekonomika podléhala všeobecnému hlasovacímu právu. Jenomže družstva, kde mezi členy panuje rovnost, zůstávají spíše doplňkovým, než směrodatným hospodářským prvkem. Většinová ekonomika stojí na obchodních společnostech, ve kterých šéfové vedou nebo řídí námezdní pracovníky.

Zaměstnanci se přitom jenom málokdy organizují, takže když jde například o mzdy, často stojí osamocený chudý jedinec proti skupině boháčů. Proto existuje nařízení vlády č. 567/2006 Sb., kde výkonná státní moc přikazuje, jakou mzdu musí zaměstnanec přinejmenším dostávat, podle odpovědnosti a náročnosti svojí pozice.

Vysokozdvižný vozík patří do 2. skupiny prací

Jistě znáte takzvanou minimální mzdu, tedy nejskromnější legální výplatu v nejjednodušších profesích. Všichni zaměstnanci v dopravním odvětví ale mají právo na více, přičemž nejníže stojí: „Řízení a běžná údržba akumulátorových vozíků s provozem mimo veřejné komunikace včetně manipulace s náklady.“ Jde o takzvanou 2. skupinu prací, která v roce 2018 znamená zaručenou mzdu 80,80 Kč za hodinu, nebo 13 500 Kč za měsíc hrubého. Vláda přitom nezohledňuje, zda řidič přemisťuje „jenom“ balíky, anebo třeba celé přívěsy kamionů.

Například šoféry a údržbáře autobusů najdeme v 5. skupině prací (108,80 Kč/hod., 18 100 Kč/měsíc). Škála končí 8. skupinou prací (146,40 Kč/hod., 24 400 Kč/měsíc), kam patří například špičkoví vědci a manažeři.

Zdroje

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno