Dobře organizovaný veletrh ušetří svým návštěvníkům čas, protože spojí dohromady lidi, kteří by se jinak dlouho marně hledali. Technické zázemí přitom zabezpečuje výstavář. Montuje stánky, převáží exponáty, někdy dře jako galejník, ale zároveň musí vystupovat reprezentativně.

  • V soukromých společnostech (s.r.o., a.s. apod.) mají zaměstnanci garantované zaručené mzdy.
  • Ve veřejném sektoru (příspěvkové organizaci apod.) pobírá výstavář plat podle platové tabulky.

Výstavář v soukromé společnosti

Vyhledávač Úřadu práce ukazuje minimální zájem zaměstnavatelů. Výstavář ale většinou najde vděčné uplatnění ve firmě, která připravuje veletržní stánky pro velké soukromé korporace. I tady platí vládní nařízení č. 567/2006 Sb., které rozděluje zaměstnance do skupin prací. Vláda zároveň stanovuje sazby takzvané zaručené mzdy, pod kterou nesmí klesnout výplata za standardní pracovní dobu.

ZARUČENÁ MZDA 2022
SkupinaTřídaKč/h.Kč/m.
1.1.+2.96,4016 200
2.3.+4.106,5017 900
3.5.+6.117,5019 700
4.7.+8.129,8021 800
5.9.+10.143,3024 100
6.11.+12.158,2026 600
7.13.+14.174,7029 400
8.15.+16.192,8032 400
  • 3. skupina prací například znamená: „Zajišťování kulturně osvětových akcí místního významu, činnosti klubů, souborů a jiných zájmových uskupení se zaměřením na kulturně výchovnou činnost.“
  • 4. skupina prací například znamená: „Samostatné provádění náročných ucelených technických prací nebo zajišťování dílčích odborných technických agend. Samostatné zajišťování technického provozu, montáží, servisních činností a uvádění do provozu technických a technologických zařízení. Technické zajišťování a organizace údržby a oprav technologických zařízení, budov a jiných rozsáhlých majetkových souborů.“

Plat výstaváře ve veřejném sektoru

V oficiálním katalogu pracíVÝSTAVÁŘ číslo 2.04.11. Pokud pracujete přímo pro obec, příspěvkovou organizaci (galerii, muzeum) nebo jinou veřejnou instituci, pobíráte základní hrubý plat podle příslušné tabulky a případně také příplatky. Rozhoduje vzdělání a předešlá praxe (neboli platový stupeň) a náročnost vykonávané práce (neboli platová třída). Tady rozebereme právě obtížnost činností, které provádí výstavář.

Pozor! Ve vyšší platové třídě nemusíte vykonávat všechny úkony, které pod ni spadají. Stačí mít ve smluvním popisu práce uvedenou některou činnost. Například: Koordinace prací při instalaci výstav a expozic, zajišťování bezpečnosti práce účastníků instalace a dodržování časového harmonogramu.“

7. platová třída

1. Organizační zajišťování a koordinace činností souvisejících s přípravou výstav.

2. Instalace výstavního mobiliáře podle návrhu architekta.

8. platová třída

1. Koordinace prací při instalaci výstav a expozic, zajišťování bezpečnosti práce účastníků instalace a dodržování časového harmonogramu.

9. platová třída

1. Koordinace prací při instalaci rozsáhlých výstav a při realizaci složitých výstavních projektů s vysokými nároky na bezpečnost exponátů a na časový průběh prací.

2. Zpracovávání záměrů a libret částí výstav nebo jednotlivých expozic a příprava prováděcích scénářů.

3. Zpracovávání projektů méně rozsáhlých výstav nebo jednotlivých expozic podle daných záměrů.

10. platová třída

1. Zpracovávání záměrů a libret výstav včetně prováděcích scénářů.

2. Zpracovávání projektů výstav a expozic.

11. platová třída

1. Komplexní zpracovávání rozsáhlých a náročných libret výstav a koordinace přípravy libret jednotlivých expozic a prováděcích scénářů.

2. Zpracovávání projektů náročných projektů výstav.

12. platová třída

1. Zpracovávání náročných projektů výstav velkého rozsahu a souborů více výstav, například veletrhů a mezinárodních výstav a koordinace zpracování libret a prováděcích scénářů.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno