Legendární výrobce traktorů prochází těžkým obdobím. Zetoru vloni skoro o třetinu klesly prodeje a letos tam přijde o místo až 40 % dosavadních zaměstnanců. Za připomenutí proto stojí slova prezidenta Miloše Zemana, který ve svojí poslední volební kampani hovořil o dodávce 6 000 brněnských traktorů do Ruska. Obchod prý dojednával osobně, s ruským prezidentem Vladimírem Putinem. Na schůzku neměl přístup český velvyslanec, směli tam ovšem Zemanovi spolupracovníci Martin Nejedlý a Vratislav Mynář.

Zeman hovořil o dodávce 6 000 traktorů Zetor do Ruska

Na začátku loňského roku proběhly prezidentské volby, které provázela řada diskusí. 25. ledna na České televizi debatovali dva finalisté. Miloš Zeman tehdy dostal od Jiřího Drahoše taky tuto otázku: „Pane prezidente, je známo, že jste při své poslední návštěvě Ruska 21. listopadu 2017 jednal v Soči s prezidentem Putinem za přítomnosti pana Nejedlého a pana Mynáře. Jaký konkrétní obchod ve prospěch České republiky jste ten den vyjednal a proč u toho nesměl být velvyslanec České republiky, jak je tomu v diplomacii běžné?“

Úspěšný obhájce prezidentské funkce tehdy odvětil: „Pokud jde o konkrétní obchod, šlo o dodávku 6 000 traktorů Zetor během čtyř let. A důvod, proč u toho nebyl náš velvyslanec, je ten, že ruská strana, která navrhovala formát našeho setkání, na toto setkání naopak nepozvala ruského velvyslance.“ Celé video najdete pod TÍMTO odkazem, tato pasáž běží zhruba od času 1:08:00.

Brněnský podnik oznámil propouštění

„Společnost ZETOR TRACTORS a.s. podepsala v listopadu roku 2017 s ruským partnerem Memorandum o prohloubení vzájemné spolupráce. Obsahem dokumentu je příslib dodávky 6000 sad traktorů v letech 2018-2022,“ potvrdil ředitel Zetoru Marián Lipovský.

Uplynul první rok – a podnik prochází těžkou krizí. Zatímco předloni prodal 3 000 strojů, vloni zaznamenal pokles zhruba o 30 %. Lipovský prozrazuje, že „značka ZETOR má nejsilnější pozice v pásu evropských zemí vedoucí od Pobaltí, přes střední Evropu až na Balkán„. Na konci roku 2018 probíhala „intenzivní jednání“ s ruskou stranou o jejím „odběrovém závazku pro příští rok“. Výsledek zatím nebyl explicitně oznámen, podnik však ještě před vánočními svátky sdělil odborovým svazům a Úřadu práce, že plánuje propouštění: „maximálně 260 pracovníků“, tedy zhruba 40 % personálu.

Česká stejný osud taky výrobce vlaků a autobusů?

Prezident Miloš Zeman a jeho přátelé Martin Nejedlý s Vratislavem Mynářem určitě chtěli Zetoru pomoci. Jistě toho udělali hodně, aby podpořili vývoz brněnských traktorů, stabilizovali tak zdejší pracovní místa, a zvedli mzdy tamních dělníků. Vzhledem k prozatímnímu výsledku by však měli zbystřit výrobci dalších dopravních prostředků. „Vlaky, autobusy, tramvaje – to všechno je v jeho pracovní náplni,“ řekl totiž o Nejedlém Zeman.

Obrázky pocházejí z (focení) firemního kalendáře společnosti Zetor na rok 2019. Podtitul zní: „Křehká krása v kontrastu se silnými stroji“.

Zetor 1

Zetor 2

Zetor 3

Zetor 4

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno