Málokterý název povolání nese tolik významů. Odborný asistent říkáme řadovému vysokoškolskému učiteli, který bývá odměňován podle vnitřního předpisu. Ve školství působí také asistent pedagoga. V nemocnicích pracuje zdravotnická asistentka neboli praktická sestra, porodní asistentka, radiologický asistent nebo farmaceutický asistent… Ale nyní věnujme pozornost pozici stejného jména, která žádný speciální přívlastek nemá. Jakou mzdu nebo plat mohou nárokovat asistenti a asistentky, nazývaní také sekretáři nebo tajemníci?

Od recepční, přes obchodníka, po manažerku

Vyhledávač Úřadu práce dosvědčuje mnohoznačnost zdánlivě jednoduchého pojmu. Asistentkou bývá nazývaná například recepční, které nabízejí jenom 12 000 Kč hrubého měsíčně, což neodpovídá vládou nařízené zaručené mzdě v administrativě! Stejné jméno profese používají firmy, které hledají akviziční obchodníky, neboli naháněče nových klientů. Zajímavou práci může vykonávat asistent předsedy představenstva (27 000 Kč) nebo asistent okresního soudce (až 28 000 Kč).

ZARUČENÁ MZDA 2022
SkupinaTřídaKč/h.Kč/m.
1.1.+2.96,4016 200
2.3.+4.106,5017 900
3.5.+6.117,5019 700
4.7.+8.129,8021 800
5.9.+10.143,3024 100
6.11.+12.158,2026 600
7.13.+14.174,7029 400
8.15.+16.192,8032 400

Navštivme ještě veřejný sektor, kde působí například asistenti prevence kriminality.

Asistent a asistentka ve veřejném sektoru

V oficiálním katalogu pracíASISTENT číslo 1.01.03. Pokud pracujete přímo pro veřejnou instituci, pobíráte základní hrubý plat podle příslušné tabulky a případně také příplatky. Rozhoduje vzdělání a předešlá praxe (neboli platový stupeň) a náročnost vykonávané práce (neboli platová třída). Tady rozebereme právě obtížnost činností, které provádí konkrétní asistent.

Pozor! Ve vyšší platové třídě nemusíte vykonávat všechny úkony, které pod ni spadají. Stačí mít ve smluvním popisu práce uvedenou některou činnost. Například: „Zajišťování specializovaných organizačních a koordinačních činností a agend u orgánů státní správy, samosprávy nebo statutárních orgánů organizací s širokou územní nebo celostátní působností.“

7. platová třída

  1. Zajišťování informačních a organizačních prací v ucelené oblasti nebo v organizační složce.

8. platová třída

  1. Zajišťování specializovaných organizačních a koordinačních činností a agend u orgánů státní správy, samosprávy nebo statutárních orgánů organizací s širokou územní nebo celostátní působností.

9. platová třída

  1. Zajišťování specializovaných organizačních a koordinačních činností a agend u ústředních orgánů státní správy.

10. platová třída

  1. Zpracovávání komplexních politických, ekonomických, právních nebo jiných analýz pro potřeby starosty a primátora včetně zajišťování podkladů pro jejich politická jednání a vystoupení.

11. platová třída

  1. Koordinace a zpracovávání komplexních politických, ekonomických, právních nebo jiných analýz pro potřeby hejtmana, primátora hlavního města Prahy nebo náměstka člena vlády včetně zajišťování zpracovávání podkladů pro jejich politická jednání a vystoupení.
  2. Sledování, zjišťování a pojmenovávání obsahu, rozsahu a závažnosti společenských potřeb, problémů a nedostatků v dané politické oblasti a možností jejich řešení se zainteresovanými osobami pro účely formulace politik pro člena vlády.

12. platová třída

  1. Zpracovávání komplexních politických, ekonomických, právních nebo jiných analýz pro potřeby ústavních činitelů na základě informací o činnosti organizačních složek státu, orgánů státní správy a samosprávy, politických stran, ekonomických, odborových i jiných subjektů včetně zajišťování zpracovávání podkladů pro zahraničněpolitická jednání a vystoupení ústavních činitelů.
  2. Analýza příčin společenských potřeb, problémů a nedostatků a navrhování alternativ jejich řešení a posuzování a vyhodnocování jejich dopadů a důsledků v rámci formulace politik pro člena vlády.

13. platová třída

  1. Provádění expertních konzultačních činností pro ústavní činitele k vrcholným odborně politickým problémům.
  2. Navrhování komplexních systémových řešení společenských potřeb, problémů a nedostatků a stanovování cílů v rámci formulování politik pro člena vlády.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno