Svědomití zaměstnanci a spokojení zákazníci jsou ohromě důležití, ale kondici obchodní společnosti poznáme především podle účetní uzávěrky. Stav podnikové kasy hlídají dva profesionálové – jeden zvenčí, druhý zevnitř. Externí auditor zpětně zjišťuje, jestli souhlasí všechny účty, příjmy a výdaje. Interní auditor je součástí samotného podniku, kde průběžně kontroluje finanční toky, zkouší zmírňovat rizika a předcházet problémům.

Mzda auditora v soukromé firmě

Společnosti PricewaterhouseCoopers, KPMG, Deloitte a Ernst & Young tvoří velkou čtyřku. Dělají audity takřka po celém světě, mají obrovskou autoritu a přitahují ambiciózní zaměstnance. Ostatně i v České republice bere typický finanční analytik bezmála dvojnásobek průměrné mzdy! Ovšem pokud působíte jako interní auditor ve skomírající soukromé firmě, možná oceníte nařízení vlády č. 567/2006 Sb., které stanovuje sazby zaručené mzdy. Například běžná kontrola účetnictví spadá do 3. skupiny prací, kontrola bankovního zůstatku a investic patří výš (více ZDE).

ZARUČENÁ MZDA 2022
SkupinaTřídaKč/h.Kč/m.
1.1.+2.96,4016 200
2.3.+4.106,5017 900
3.5.+6.117,5019 700
4.7.+8.129,8021 800
5.9.+10.143,3024 100
6.11.+12.158,2026 600
7.13.+14.174,7029 400
8.15.+16.192,8032 400

Interní auditor ve veřejném sektoru

Trošku jistější postavení mají zaměstnanci v nepodnikatelské sféře. To znamená, že jsou zaměstnaní například na obecním úřadě, v příspěvkové organizaci apod. Interní auditor dostává plat podle tabulek, které najdete vždycky aktuální ve speciálním článku pod TÍMTO odkazem. Kromě vzdělání a praxe rozhoduje především náplň práce, jak popíšeme níže. POZOR! Abyste postoupili výše, nemusíte vykonávat všechny uvedené činnosti, stačí jedna odrážka.

10. platová třída

  1. Komplexní provádění nezávislého a objektivního přezkoumávání a vyhodnocování operací a vnitřního kontrolního systému, zpracovávání návrhů na zdokonalování kvality vnitřního kontrolního systému, na předcházení nebo zmírňování rizik a opatření k nápravě zjištěných nedostatků (dále jen „interní audit“) v organizacích s menší pravděpodobností výskytu nepřiměřených rizik při hospodaření s veřejnými prostředky včetně přípravných a analytických prací.
  2. Provádění dílčích prací pro výkon interního auditu obce s rozšířenou působností, městské části hlavního města Prahy, organizační složky státu s územní působností s rozsáhlým vnitřním členěním na další organizační celky nebo organizace s vyšší pravděpodobností výskytu nepřiměřených rizik při hospodaření s veřejnými prostředky nebo výkon jednotlivých typů interního auditu v těchto organizacích.

11. platová třída

  1. Komplexní výkon interního auditu obce s rozšířenou působností, městské části hlavního města Prahy, organizační složky státu s územní působností s rozsáhlým vnitřním členěním na další organizační celky nebo organizace s vyšší pravděpodobností výskytu nepřiměřených rizik při hospodaření s veřejnými prostředky.
  2. Provádění dílčích a analytických prací pro výkon interního auditu organizační složky státu s celostátní působností nebo územně členěného statutárního města nebo výkon jednotlivých typů interního auditu v těchto organizacích.

12. platová třída

  1. Komplexní výkon interního auditu hlavních oblastí činnosti organizační složky státu s celostátní působností nebo územně členěného statutárního města nebo vyhodnocování výsledků interního auditu v těchto organizacích.
  2. Provádění dílčích a analytických prací pro výkon interního auditu ministerstva, Nejvyššího kontrolního úřadu, kraje nebo hlavního města Prahy nebo výkon jednotlivých typů interního auditu v těchto organizacích.

13. platová třída

  1. Komplexní výkon interního auditu oborů hlavní činnosti ministerstva, Nejvyššího kontrolního úřadu nebo stěžejních směrů rozvoje kraje nebo hlavního města Prahy nebo vyhodnocování výsledků tohoto interního auditu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno