Mladé rodiny dostanou mimořádnou sociální dávku, aby zvládly současnou vysokou inflaci. Pokud vaše domácnost nedosahuje miliónového hrubého ročního příjmu a jste zákonným zástupcem nezletilého chlapce nebo dívky, patří vám takzvaný jednorázový příspěvek na dítě. Žádost podáte přes internet, a před začátkem příštího školního roku obdržíte 5 000 Kč na každou svoji ratolest.

V poslední době řešíme jednu „jobovku“ za druhou. Po virové pandemii, která narušila dodavatelské řetězce a ochromila světové trhy, začala v Evropě válka. Rusko porušuje obchodní smlouvy, blokuje slíbené dodávky zemního plynu, bombarduje Ukrajinu a krade tam obilí. Důsledkem je drahota. Skokově zdražují potraviny, energie nebo stavební materiály. Meziroční inflace dosahuje 12,7 %, takže co vloni stálo tisícovku, dneska přijde na 1 127 Kč…

Čeští poslanci už dříve uzákonili, že při vysoké inflaci jsou automaticky valorizovány důchody. Podobný samozřejmý mechanismus chybí v nepojistných sociálních dávkách, jako jsou příspěvky na bydlení, přídavky na děti, rodičovský příspěvek, porodné nebo mimořádná okamžitá pomoc. Vláda však nedávno zvýšila existenční a životní minimum, čímž rozšířila okruh potenciálních příjemců. Zavedla také nové dávky pro válečné uprchlíky a dobráky, kteří běžence ubytovávají. A nyní chystá jednorázový příspěvek na dítě.

Podmínky splní většina mladých českých rodin

Nejnovější sociální dávka náleží domácnostem, které nepatří mezi nejbohatší a pečují o nezletilou dívku nebo chlapce. Jednorázový příspěvek na dítě pravděpodobně dostanete, pokud splňujete následující podmínky.

  1. Vaše domácnost má nižší hrubé příjmy než 1 000 000 Kč/rok. Započítáváme všechny jedince, kteří společně žijí a hospodaří. Sčítáme jejich nezdaněné mzdy, platy a brigádnické odměny, včetně povinného sociálního a zdravotního pojištění, dále případné výživné a jiné dávky.
  2. Do vaší domácnosti patří narozené dítě, které svým věkem zatím nepřesáhlo 18 let. Příspěvek dostanete jakožto jeho zákonný zástupce – biologický nebo adoptivní rodič, prarodič, pěstoun…
  3. Vyplníte žádost o jednorázový příspěvek na dítě.

Nejde o plošnou sociální dávku, ale podmínky jsou velkorysé. Příspěvek dostane například čtyřčlenná domácnost, kterou živí pracující manželé, přičemž v součtu vydělávají 83 200 Kč/měsíc (2 x 41 600 Kč/měsíc) hrubého. Na sedmnáctiletá dvojčata obdrží dohromady 10 000 Kč (2 x 5 000 Kč/dítě). Přitom průměrná hrubá tuzemská mzda dosahuje asi 40 200 Kč/měsíc. Takže hovoříme o nízkopříjmových domácnostech, ale také o střední třídě.

Žádost o jednorázový příspěvek na dítě (5 000 Kč)

Vláda slibuje, že formality proběhnou „online, jednoduše a rychle“. Možná použije internetovou aplikaci, přes kterou přijímá žádosti o „humanitární“ a „solidární“ dávky od válečných uprchlíků a jejich hostitelů. Ministerstvo práce a sociálních věcí mezitím připravuje patřičný zákon, aby oprávnění zájemci dostali jednorázový příspěvek na dítě do letošního srpna. Takže sledujeme Knihovnu připravované legislativy a jakmile bude jasněji, tento článek aktualizujeme.

Prozatím si popřejme, abychom těžkou dobu přečkali stejně statečně jako starozákonní Jób, kterého údajně Bůh a Satan testovali všelijakými katastrofami. Nebojme se, buďme trpěliví a solidární, a dobré časy se opět vrátí.

Autor úvodní fotografie: Max Fischer

4 KOMENTÁŘE

  1. Nechápu. Leckterá bohatá rodina dostane 5 nebo 10 tisíc Kč, přestože nepociťuje nouzi a takovéto částky vůbec neřeší. Kéž by se raději pořádně zvedly přídavky na děti, které jdou pouze chudým.

  2. Vláda chce šetřit, ale na kom? Zase přidává jenom bohatým. Kdo z normálních lidí, kteří potřebují pomoc, má příjem 100000 Kč? Kdybych ho měl, tak o nic nežádám. Žil bych si v pohodě. Tak takovou změnu nečekal nikdo.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno