Mladé rodiny dostávají mimořádnou sociální dávku, aby zvládly současnou vysokou inflaci. Pokud vaše domácnost nedosahuje vyššího nežli miliónového hrubého ročního příjmu a jste zákonným zástupcem nezletilého chlapce nebo dívky, patří vám takzvaný jednorázový příspěvek na dítě. Žádost podáte přes internet, a zanedlouho obdržíte 5 000 Kč na každou svoji neplnoletou ratolest.

Ale pozor! Žádost o jednorázový příspěvek na dítě lze podat pouze do 1. července 2023 a tuto dávku můžete dostat jenom jednou. Pokud jste o ni žádali už dříve, neopakujte to!

V poslední době řešíme jednu „jobovku“ za druhou. Po virové pandemii, která narušila dodavatelské řetězce a ochromila světové trhy, začala v Evropě válka. Rusko porušuje obchodní smlouvy, blokuje slíbené dodávky zemního plynu, bombarduje Ukrajinu a krade tam obilí. Důsledkem je drahota. Skokově zdražují potraviny, energie nebo stavební materiály. Meziroční inflace dosahuje 11,1 %, takže co vloni stálo tisícovku, dneska přijde na 1 111 Kč…

Čeští poslanci už dříve uzákonili, že při vysoké inflaci jsou automaticky valorizovány důchody. Podobný samozřejmý mechanismus chybí v nepojistných sociálních dávkách, jako jsou příspěvky na bydlení, přídavky na děti, rodičovský příspěvek, porodné nebo mimořádná okamžitá pomoc. Vláda však třikrát zvýšila existenční a životní minimum, čímž rozšířila okruh potenciálních příjemců. Zavedla také nové dávky pro válečné uprchlíky a dobráky, kteří běžence ubytovávají. A nyní nabízí jednorázový příspěvek na dítě.

Podmínky splní většina mladých českých rodin

Nejnovější sociální dávka náleží domácnostem, které nepatří mezi nejbohatší a pečují o nezletilé dítě. Jednorázový příspěvek pravděpodobně dostanete, pokud dotyčná ratolest pobírá pravidelné přídavky, nebo splňujete následující podmínky.

 1. Vaše domácnost neměla v roce 2021 vyšší hrubé příjmy nežli 1 000 000 Kč. Započítáváme nejbližší osoby, se kterými nezletilé dítě žije – rodiče nebo lidi, kterým soud svěřil danou dívku či chlapce do péče, případně jejich manžely, partnery, druhy a družky, vdovce a vdovy. Sčítáme jejich nezdaněné mzdy, platy, brigádnické odměny a podnikatelské výdělky, náhradní výživné, dávky důchodového a nemocenského pojištění, podporu v nezaměstnanosti anebo rodičovský příspěvek.
 2. Do vaší domácnosti patří narozené dítě, od jehož porodu 1. srpna 2022 ještě neuplynulo 18 let a které přišlo na svět nejpozději 31. prosince 2022. Příspěvek dostanete jakožto jeho zákonný zástupce – biologický či adoptivní rodič, prarodič, pěstoun…
 3. Nejpozději 1. července 2023 vyplníte a podáte žádost o jednorázový příspěvek na dítě.

Všechny podmínky jsou rozepsány v zákoně č. 196/2022 Sb. Nejde o plošnou sociální dávku, ale podmínky jsou velkorysé. Příspěvek dostane například čtyřčlenná domácnost, kterou živí pracující manželé, přičemž v součtu vydělávají 83 200 Kč/měsíc (2 x 41 600 Kč/měsíc) hrubého. Na sedmnáctiletá dvojčata obdrží dohromady 10 000 Kč (2 x 5 000 Kč/dítě). Přitom průměrná hrubá tuzemská mzda dosahuje asi 41 300 Kč Kč/měsíc. Takže hovoříme o nízkopříjmových domácnostech, ale také o střední třídě.

Žádost o jednorázový příspěvek na dítě (5 000 Kč)

Nejzranitelnější rodiny dostaly novou sociální dávku automaticky. Pokud jste loni v červenci obdrželi přídavek na dítě a dotovaná ratolest ještě nebyla plnoletá, pravděpodobně jste obratem dostali dalších 5 000 Kč. Ovšem všichni děláme chyby a státní úředníci nejsou výjimkou. Jestli vám mimořádný jednorázový příspěvek na dítě nepřišel, podejte žádost.

Vláda slíbila, že formality proběhnou „online, jednoduše a rychle“. Elektronický formulář pro oficiální žádost najdete v internetové aplikaci, kterou provozuje Ministerstvo práce a sociálních věcí. Tam ovšem potřebujete ověřenou digitální identitu: například BankID, Mobilní klíč do eGovernmentu či datovou schránku. Papírový formulář eventuálně dostanete na obecním, městském nebo krajském úřadě. Každopádně vyplníte svoje kontaktní údaje (jméno, příjmení, bydliště) a čestné prohlášení, že splňujete příjmový limit. Jednorázový příspěvek prý dorazí následující kalendářní měsíc poté, co bude schválen.

Prozatím si popřejme, abychom těžkou dobu přečkali stejně statečně jako starozákonní Jób, kterého údajně Bůh a Satan testovali všelijakými katastrofami. Nebojme se, buďme trpěliví a solidární, a dobré časy se opět vrátí.

Autor úvodní fotografie: Max Fischer

10 KOMENTÁŘE

 1. Prosím, kde najdu formulář, přes který lze požádat o tento příspěvek, pokud nemáme datové schránky atd. Děkuji.

  • Dobrý den, přidám svůj dotaz. Jednorázový příspěvek mám dostat automaticky, ale dosud mi nepřišly žádné peníze, ačkoli je už konec srpna. Takže musím podat žádost? Kdybych to tušila, tak mám již zažádáno a nečekám jak blbec na to, co vláda slibovala.

 2. Dobrý den. Bohužel nikde nemohu najít, jak bude jednorázový příspěvek vyplácen rodičům, co mají děti ve střídavé péči. Má bývalá manželka bere přídavky na dvě děti, a proto má nárok na automatické vyplácení ona. Já samozřejmě hned, jak to půjde, požádám o příspěvek přes internet na stránkách MPSV. Myslím, že i já jakožto otec mám nárok aspoň na půlku. Máme stejné výdaje za školu a za školku a jiné věci. Bohužel si jsem jistý, jestli něco dostanu, pokud celý příspěvek obdrží dříve manželka. Tohle je tedy velmi nespravedlivé.

 3. Dobrý den, ne že bych těchto 5 000 Kč nějak moc řešil. Ale nerozumím, jaká jsou pravidla pro střídavou péči. Příklad: Otec má novou manželku, se kterou dá dohromady více než 1 milion Kč/rok; matka však žije sama v nouzi – takže nemá nárok ani jeden?

  • Dobrý den, paní Titerová, na definitivní odpověď ještě počkejme. Vláda a poslanci zatím nepřijali potřebný zákon. Až bude jasno, článek aktualizuji.

 4. Vláda chce šetřit, ale na kom? Zase přidává jenom bohatým. Kdo z normálních lidí, kteří potřebují pomoc, má příjem 100000 Kč? Kdybych ho měl, tak o nic nežádám. Žil bych si v pohodě. Tak takovou změnu nečekal nikdo.

 5. Nechápu. Leckterá bohatá rodina dostane 5 nebo 10 tisíc Kč, přestože nepociťuje nouzi a takovéto částky vůbec neřeší. Kéž by se raději pořádně zvedly přídavky na děti, které jdou pouze chudým.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno