Tradiční průzkumy veřejného mínění v divákovi vzbuzují rozpaky. Sociologické agentury si vzájemně odporují a průměrný občan marně čeká, až bude konečně taky osloven nějakým výzkumníkem. Většina Evropanů ovšem používá Internet, kde prozrazujeme svoje preference. Statistika vyhledávače Google pomohla předpovědět britské referendum o Brexitu a zajímavá data vyčteme taky o České republice, například které osobnosti pravděpodobně uspějí jako kandidáti na prezidenta 2018.
Co všechno může nejvyšší představitel českého státu
V pátek 12. a sobotu 13. ledna zvolíme člověka, který nás bude dalších 5 let zastupovat v zahraničí. Podle Ústavy vyjedná nové mezinárodní smlouvy, převezme velení nad ozbrojenými silami, jmenuje a případně odvolá členy vlády. Kandidáti na prezidenta 2018 chtějí získat právo, aby mohli například rozpustit nefunkční Poslaneckou sněmovnu, vracet většinu zákonů a odpouštět tresty uložené soudem. Vítěz voleb přitom „není z výkonu své funkce odpovědný“!
Televizní dokument Spřízněni přímou volbou připomíná, jak probíhal prezidentský plebiscit v roce 2013. Ale sestavme žebříček hlavních kandidátů pro rok 2018! Klíčem bude hledanost všech adeptů, kteří oficiálně požádali občany o důvěru, v internetových vyhledávačích Google.com a Seznam.cz. Srovnáme data za posledních 12 kalendářních měsíců. Přitom v zájmu objektivity vyhodíme sousloví, která vyjadřují posměch, nebo evidentně označují jiného jmenovce apod. (např. miloš zeman opilý, michal horáček vekslák atd.).
Imponují vám kandidáti na prezidenta 2018?
- Miloš Zeman (43 %) chce funkci obhájit. Sice objíždí regiony a oslovuje občany, ale přitom říká, že nejde o volební kampaň. Fyzicky připomíná spíše nemocného starce, než čiperného seniora, avšak jakožto řečník nadále drží výkonnostní laťku vysoko.
- Michal Horáček (24 %) otextoval mnoho populárních písní (například Levandulová, S cizí ženou v cizím pokoji, Štěstí je krásná věc). Vybudoval a prodal sázkovou kancelář Fortuna. Vzděláním antropolog vlastní majetek v hodnotě zhruba 460 milionů Kč.
- Jiří Drahoš (18 %) je fyzikální chemik, skoro celý profesní život strávil v Akademii věd, které v posledních 8 letech předsedal. Kandidáti na prezidenta 2018 však mají taky humorného soupeře, podobně jako v anketě Největší Čech bodoval Jára Cimrman:
- Antonín Blaník (6 %) je satirická seriálová postava, která však kandidaturu oznámila rovněž. Cynického lobistu ztělesňuje herec Marek Daniel, který ztvárnil například i našeho prvního porevolučního prezidenta Václava Havla v seriálu České století.
- Marek Hilšer (3 %) je lékař a univerzitní pedagog. Vystudoval taky mezinárodní vztahy. Veřejně demonstroval proti privatizaci fakultních nemocnic, proti omezování akademických svobod, za Evropskou unii, NATO a samostatnou Ukrajinu.
- Jiří Hynek (2 %) řídí Asociaci obranného a bezpečnostního průmyslu České republiky, působí taky v politické straně Realisté. Tento vystudovaný matematik patří mezi lidi, kteří považují svoji inteligenci za extrémně vysokou (Mensa).
- Vratislav Kulhánek (1 %) řídil společnosti Škoda Auto nebo Robert Bosch (českou pobočku), byl prezidentem Sdružení automobilového průmyslu, předsedal Českému svazu ledního hokeje. Na vysokých školách vystudoval ekonomiku a management.
- Petr Hannig (1 %) pomohl ke kariéře mnoha umělcům (například Lucii Bílé, Jakubu Smolíkovi, Zdeňku Izerovi). Mnohokrát kandidoval do českého i evropského parlamentu, zatím ale ani jednou neuspěl. Nyní má podporu některých nacionalistů.
- Pavel Fischer (1 %) byl spolupracovníkem Václava Havla, velvyslancem České republiky ve Francii a Monaku, ředitelem neziskové organizace STEM (sleduje i preference politických stran). Na univerzitě vystudoval češtinu a francouzštinu.
- Mirek Topolánek (1 %) byl předsedou Občanské demokratické strany (ODS) a premiérem České republiky. Na vysoké škole vystudoval strojařinu, podnikal v energetice, předsedá Teplárenskému sdružení ČR.