Inženýr, prognostik a bývalý premiér Miloš Zeman poměrně jasně vyhrál přímé prezidentské volby v roce 2013. Až doposud vykonává funkci nejvyššího úředníka tak, jak zřejmě jeho příznivci čekali: sebevědomě, lidově, s osobitým humorem. Ostatně podle statistik internetových vyhledávačů je největším favoritem také pro další volbu prezidenta, která nás brzy čeká. Ale nyní pečlivě prostudujme novoroční projev prezidenta Zemana 2017, který odvysílala komerční i veřejnoprávní televize (Nova a ČT) již na svatého Štěpána. AKTUALIZACE: Proslov hlavy státu pro rok 2018 najdete ZDE.

Vánoční poselství kompletně zaznamenané na videu

Nejdříve zhlédněme záznam celé sváteční řeči a potom proberme nejzajímavější pasáže podrobně.

Novoroční projev prezidenta Zemana 2017 s komentáři

  1. „Valorizace starobních důchodů by teď měla dosáhnout minimálně 300 korun.“ Průměr není minimum. Průměrné navýšení penzí od ledna roku 2017 sice bude kolem 300 Kč, ale minimální starobní důchod (letos 3 210 Kč) nestoupne ani o 130 Kč.
  2. „Máme nejmenší diferenciaci majetkovou a příjmovou mezi těmi nejbohatšími a těmi nejchudšími.“ Jak nedávno upozornil Eurostat, nejmenší zastoupení nízkopříjmových zaměstnanců (kteří berou 2/3 mediánu a méně) má v rámci Evropské unie Švédsko, následuje Belgie a Finsko. Česká republika je v žebříčku příjmové rovnosti až ve druhé polovině, na 16. místě.
  3. „Jestliže tržní cena silové elektřiny je jedna koruna za jednu kilowatthodinu, pak díky dotacím je to u solárních elektráren 15 korun za kilowatthodinu.“ Nezapomeňme, že energie z jaderných elektráren bude ještě zpětně významně dotovaná. Správa úložišť radioaktivních odpadů uvádí, že vyhořelé palivo budeme muset izolovat od životního prostředí „desetitisíce let“.
  4. „Sociální dávky jsou nikoli zanedbatelný zdroj rozpočtových úspor.“ Ve skutečnosti dávky hmotné nouze pro „zdravé, ale nepracující občany“ tvoří jenom 0,8 % státních výdajů. Ostatní sociální dávky jsou pro těžce nemocné lidi, chudé starobní důchodce, děti a pěstouny.
  5. „Prezident má smiřovat, prezident má uklidňovat.“ Zde novoroční projev prezidenta Zemana 2017 odporuje tomu, že hlava státu chtěla dříve svoje názorové odpůrce „vypálit, počurat a posolit“.
  6. „Průzkumy veřejného mínění stojí za starou belu.“ Nedorozumění. Sociologické průzkumy ovlivňují zkoumanou společnost, takže nejsou předpovědí budoucího volebního výsledku, ale analýzou aktuálního stavu.
  7. „Vedení Evropské unie je naprosto neschopné a není dokonce schopno ani splnit tak základní úkol, jako je ochrana vnějších hranic Evropské unie.“ To by neměla říkat hlava státu, který se rozpadl během několika málo hodin zatím pokaždé, když byl napaden. Novoroční projev prezidenta Zemana 2017 tady působí nepatřičně.
  8. „Jistě víte, že náš nejúspěšnější podnik Škoda Auto…“ Naše ve smyslu společného vlastnictví jsou Lesy České republiky, budějovický Budvar nebo Česká pošta. Ale akciová společnost Škoda Auto patří svojí matce, německému (nadnárodnímu) koncernu Volkswagen AG.
  9. „Čína je největším zahraničním investorem v sousedním Německu.“ Německá spolková vládní agentura Germany Trade & Invest uvádí, že 41 % zahraničních investic přichází z dalších států EU, zatímco jenom 23 % z celé Asie.
  10. „Vím, že v souvislosti s mezinárodním napětím se občas objevují pokusy cenzurovat internet.“ To co předvádí na internetu například Čína, nejsou žádné pokusy, ale docela tvrdá cenzura. V České republice žádné takové tendence, ani návrhy nejsou.

Zaujal Vás novoroční projev prezidenta Zemana 2017? Čtěte dál:

2 KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno