Stele postele, krmí, myje a utírá pacienty, vyprovází uzdravené lidi domů, anebo pomáhá umírajícím na onen svět. Ošetřovatel poskytuje tak samozřejmý servis, že může působit skoro neviditelně, ovšem nemocnicím a sociálním ústavům by nepředstavitelně chyběl. Jakoupak dostává za svoji záslužnou práci odměnu? Začněme základním rozdělením – v soukromém zařízení pobíráte mzdu, ve veřejné instituci získáváte plat.

Ošetřovatel v soukromém ústavu má právo na zaručenou mzdu

Český statistický úřad zahrnuje ošetřovatele do jedné skupiny společně s některými sociálními pracovníky, což může poněkud zkreslovat výsledná data. Ale faktem je, že ošetřovatel pobírá velmi podprůměrnou mzdu. I proto vláda vydala nařízení č. 567/2006 Sb., kde stanovuje, na jakou odměnu mají právo různí zaměstnanci. Podle náročnosti svého zaměstnání patříte do určité skupiny prací (čím výš, tím lépe) a máte nárok na příslušnou sazbu zaručené mzdy. Ošetřovatel náleží do 3. skupiny, podrobnosti najdete ve speciálním článku pod TÍMTO odkazem.

ZARUČENÁ MZDA 2022
SkupinaTřídaKč/h.Kč/m.
1.1.+2.96,4016 200
2.3.+4.106,5017 900
3.5.+6.117,5019 700
4.7.+8.129,8021 800
5.9.+10.143,3024 100
6.11.+12.158,2026 600
7.13.+14.174,7029 400
8.15.+16.192,8032 400

Ošetřovatel ve veřejné nemocnici dostává plat podle tabulky

Trošku jistější postavení mají zaměstnanci v nepodnikatelské sféře. Tedy pokud jsou zaměstnaní například ve veřejné nemocnici, obecním ústavu sociálního zabezpečení apod. Ošetřovatelé tady dostávají platy podle tabulek, které najdete vždycky aktuální ve speciálním článku pod TÍMTO odkazem. Kromě vzdělání a praxe rozhoduje především pracovní náplň, jak popíšeme níže.

5. platová třída

 1. Provádění jednoduchých výkonů základní a specializované ošetřovatelské péče pacientům nebo klientům sociálních služeb, například úprava lůžka, základní hygienická péče, podávání léčebné výživy a pomoc při podávání stravy a krmení pacientů, práce spojené s přijímáním nebo propouštěním pacientů, úprava prostředí pacientů a péče o umírající a tělo zemřelého.

6. platová třída

 1. Provádění složitějších výkonů základní a specializované ošetřovatelských péče u pacientů nebo klientů sociálních služeb s omezenou pohyblivostí nebo nepohyblivých, inkontinentních, se závažnými změnami psychického stavu, případně s těžkým zdravotním postižením, asistence při provádění ošetřovatelských, diagnostických a léčebných výkonů při zvlášť náročných specializovaných ošetřovatelských postupech a nebo podíl na zajišťování herních a výchovných aktivit dětí při poskytování zdravotní péče.

7. platová třída

 1. Provádění dílčích výkonů vysoce specializované ošetřovatelské péče pod přímým vedením, například u pacientů v bezvědomí, s těžkým tělesným nebo mentálním postižením.

12 KOMENTÁŘE

 1. Dobrý den, pane Wolf.

  Mohl bych Vás poprosit o výčet souhrnu kompetencí pro ošetřovatele.
  Nedávno jsem ukončil AKK – ošetřovatel, tak by mě zajímali kompetence.
  Mohu například měřit fyziologické funkce, tak jak nás to učili na kurzu?
  Protože nikdo pořádně neví, jaké mohu dělat například výkony pod dohledem.
  Děkuji Vám za odpověď.

 2. Dobrý den, chtěa bych se zeptat do jaké plat. třídy mám být zařazena. Mám odpracováno celkem 21 let + 9 let mateřská, z toho 16 let v oboru ošetřovatel, celou dobu ARO. Děkuji za odpověď.

 3. Dobrý den, letos v červnu ukončím střední školu, obor ošetřovatel. Do jaké platové skupiny spadám, pokud ještě nemám žádnou praxi? Děkuji.

  • Dobrý den, Veroniko, ošetřovatelka zaměstnaná v soukromé společnosti (s.r.o., a.s., neziskové organizaci) patří do 3. skupiny prací, ve veřejném sektoru (třeba ve státní nemocnici) do 5. nebo 6. anebo 7. platové třídy. Praxe v tomto ohledu nehraje roli, vizte článek výše.

 4. Článek na této stránce byl počátkem roku 2018 aktualizovaný, podle novelizace katalogu prací (nařízení vlády č. 222/2010 Sb.).

 5. Dobry den.chtel bych se zeptat. Pracuji jako osetrovatel v psychiatricke nemocnici. Je mou povinnosti chodit nakupovat pacientum do bufetu? Kdyz me tim to ukolem poveri stanicni. A druha otazka. Je mou povinnosti. Holit pacienty,kteri. Nejsou extra zarostli a maji dle meho nazvu chmiri na brade. A takhle je holit kazdy tyden?
  Dekuji za odpoved.

 6. Dobrý den, chtěla bych se zeptat, v jaké platové třídě a stupni mám být zařazena, když pracuji jako masérka v centru seniorů? Pracuji jak se seniory tak i se seniory s mentálně postiženými. Provádím masáže u lůžka, cviky u lůžka, nácvik chůze, podávání stravy. Bylo mi řečeno, že nemůžu být zařazena do skupiny jako pracovník v přímé péči. Děkuji a přeji hezký den Nejedlá

 7. Dobrý den,
  studuji zdravotního záchranáře, chybí mi jedna zkouška do absolutoria. Do jaké platové skupiny bych zapadala jako ošetřovatel? Do šesté?
  Děkuji a hezký den.

 8. Dobrý den, pracuji jako pracovník přímé obslužné péče v obecně prospěšné společnosti, kde nemáme žádné platové tabulky. Chtěla jsem se zeptat, jestli je daná nějaká nejnižší hranice mzdy pro toto povolání? Děkuji předem za odpověď. Bořilová

 9. Dobrý den, chtěla bych se zeptat, v jaké platové třídě a stupni mám být zařazena, když mám odpracováno celkem 15 let + 3 mateřská dovolená, z toho 4 roky v oboru ošetřovatel? Pracuji v Psychiatrické nemocnici na uzavřeném oddělení s těžce mentálně postiženými klienty. Děkuji. Petra Pospíšilová

  • Dobrý den, paní Pospíšilová, do Vaší praxe každopádně započítáme 3 roky mateřské a 4 roky ošetřovatelství. Zbylých 11 let započteme zcela, pokud jste v nich potřebovala znalosti stejného zaměření jako nyní (tedy pokud jste rovněž byla zdravotnickou pracovnicí), anebo maximálně 2/3 podle použitelnosti tehdejších zkušeností k Vaší dnešní práci. Budu tedy raději předpokládat pouze 7 let, což znamená 5. platový stupeň.

   Pokud pracujete s těžce mentálně postiženými pacienty, myslím, že byste měla být v 6. platové třídě, kam mimo jiného patří „složitější výkony základní ošetřovatelské péče u pacientů se závažnými změnami psychického stavu“.

   Aktuálně mi tedy vychází základní hrubý měsíční plat 16 240 Kč (bez eventuálních příplatků).

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno