V regálech supermarketů celoročně leží trsy banánů, lahve pomerančové šťávy a krabice kakaa, dovezené z jiných světadílů. Ale když přecházíme mezi obchodem a svým dopravním prostředkem, vnímáme, jak se mění středoevropská roční období. Během zimy máme málo slunce, a tak když konečně přichází jaro, citlivému člověku se zatočí hlava. A zrovna nyní slavíme mystické svátky, které nám připomínají umučení Krista – a přitom pijeme zelené pivo, šleháme prutem a shromažďujeme vajíčka. Schizofrenní bývá taky otevírací doba obchodů: Velikonoce 2019 můžeme strávit skoro celé v supermarketech, které povinně zavřou jenom v pondělí 22. dubna.

Otevírací doba obchodů - Velikonoce 2018

Do Božího hodu nakoupíme stejně jako jindy

Někteří Češi mají v posledních letech averzi vůči muslimům a obávají se, aby neztratili svoji tradiční kulturu. Jenomže během největšího křesťanského svátku, který připomíná mučednickou smrt Ježíše Krista, naše města zůstávají rájem materialismu a konzumu. Na Zelený čtvrtek (kdy zakladatel křesťanství naposledy povečeřel), na Velký pátek (kdy byl Mesiáš brutálně zavražděn), na Bílou sobotu (kdy Spasitel ležel v hrobě), i na Boží hod (kdy Syn Boží vstal z mrtvých) normálně nakupujeme v malých koloniálech, i mamutích obchodních řetězcích. Otevírací doba zůstává stejná jako jindy, bez ohledu na probíhající Velikonoce .

22. dubna pořídíme jenom v menších prodejnách

Paradoxně teprve na Červené pondělí, kdy propuká pohanské veselí, pociťujeme zákon č. 223/2016 Sb., o prodejní době. Aby prodavačky měly volno a podle libosti mohly třeba rozdávat kraslice koledníkům, je omezená otevírací doba obchodů. Velikonoce 2019 tedy strávíme skoro celé komfortně, klidně v tepajících nákupních centrech – a až v pondělí 22. dubna musíme nechat svoji peněženku v kapse, anebo ukojíme svoji nákupní obsesi v menších krámcích. Zákon totiž přikazuje, aby byly zavřeny konzumní chrámy, jejichž prodejní plocha přesahuje 200 m2. Typicky jde o velké pobočky společností Ahold (Albert), Billa, Globus, Kaufland, Lidl, Penny Market a Tesco.

Otevírací doba obchodů – Velikonoce 2019

Na závěr zrekapitulujme, jak český stát reguluje komerci během největších křesťanských svátků: Téměř nijak, pouze v pondělí 22. dubna 2019 nesmějí prodávat supermarkety a hypermarkety. Nadále mohou obchodovat menší krámky, stejně jako všechny čerpací stanice, lékárny, kšefty v dopravních uzlech a zdravotnických střediscích.

A pokud by nedejbože vypukla válka nebo jiná šílená událost, 22. dubna 2019 by mohli prodávat úplně všichni, včetně Alberta, Billy, Globusu, Kauflandu, Lidlu, Penny a Tesca. Ovšem Čechům vnější nebezpečí nehrozí a apokalypsy, včetně masové invaze muslimských válečníků, probíhají díkybohu pouze ve fantazii některých světaznalých lokál-patriotů, takže na Velikonoční pondělí musíme návštěvu supermarketu oželet. Mezitím můžeme třeba rozeslat vtipná, poetická nebo hlubokomyslná přáníčka přátelům a příbuzným. 🙂

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno