„Navštěvujete svoji vlastní kadeřnici, zubařku nebo švadlenu? Kdysi bývalo zvykem, že každá rodina měla také odbornici, která pomáhala přivádět na svět děti,“ naléhá nezisková organizace, usilující „o návrat přirozených porodů“. Podobná proklamace možná leckomu zavání přílišnou alternativou nebo sociálním liberalismem. Ale dnešní porodní asistentka stále častěji působí samostatně, protože její služby bývají žádané a poměrně dobře placené.

Soukromnice účtují kolem 7 000 Kč za kompletní servis

Nyní pomineme duly, které poskytují psychickou podporu. Registrovaná porodní asistentka patří mezi zdravotnické pracovníky, takže musí být vzdělaná podle zákona č. 96/2004 Sb. Kromě dílčích služeb obyčejně nabízí také zajímavý „all-inclusive“, nastavený například následovně.

 • nepřetržitá pohotovost v závěru těhotenství
 • poradenství po telefonu
 • 2 osobní schůzky, první před a druhá po porodu
 • péče o ženu při kontrakcích a rození miminka
 • pomoc po porodu (cca 2 hodiny)
 • materiál, cestovné a režie

Celý „balíček“ stává kolem 7 000 Kč. Samotná pohotovost náhradnice pro případ, že hlavní porodní asistentka onemocní, přijde zhruba na 2 000 Kč, hodinová konzultace na 400 Kč (což odpovídá péči levnějšího psychologa). Připadají vám uvedené částky přemrštěné, nebo příliš skromné? K samostatnému „podnikání“ potřebujeme reklamu, nebo ještě lépe reference spokojených klientek. Šikovné porodní asistentky bývají natolik žádané, že některé objednávky odmítají a směřují k užší specializaci – třeba předporodním kurzům, laktačnímu poradenství nebo plaveckým kroužkům pro kojence a batolata.

Skupiny prací a zaručené mzdy na privátních klinikách

Porodní asistentka, zaměstnaná na plnohodnotnou pracovní smlouvu, patří do 4., nebo 5. skupiny prací podle toho, jestli svoje povolání vykonává pod odborným dozorem, anebo samostatně. V soukromé společnosti musí dostávat aspoň svoji sazbu zaručené mzdy, podrobnosti najdete pod TÍMTO odkazem. A závěrečnou kapitolu věnujeme veřejnému sektoru, kde jsou větší jistoty.

ZARUČENÁ MZDA 2022
SkupinaTřídaKč/h.Kč/m.
1.1.+2.96,4016 200
2.3.+4.106,5017 900
3.5.+6.117,5019 700
4.7.+8.129,8021 800
5.9.+10.143,3024 100
6.11.+12.158,2026 600
7.13.+14.174,7029 400
8.15.+16.192,8032 400

Porodní asistentka v platových třídách podle pracovní náplně

V oficiálním Katalogu pracíPORODNÍ ASISTENTKA číslo 2.19.14. Pokud pracuje přímo pro veřejnou instituci, dostává základní hrubý plat podle tabulky, která přísluší jejímu zaměstnavateli. Speciální stupnici má běžná nemocnice, jinou používá například Vězeňská služba atd. Všechny aktuální tabulky najdete pod TÍMTO odkazem. Abychom určili správný základní plat porodní asistentky, potřebujeme ještě znát platový stupeň (hlavně počet započitatelných let praxe) a platovou třídu, která reflektuje nejtěžší vykonávanou práci.

Porodní asistentka v 10. platové třídě

 1. Plánování ošetřovatelské péče v porodní asistenci.
 2. Poskytování, případně zajišťování ošetřovatelské péče v porodní asistenci a poskytování rad ženám během těhotenství, při porodu a v šestinedělí, pokud probíhají fyziologicky. Vedení fyziologického porodu, péče o fyziologické novorozence, diagnostika těhotenství a příprava rodiček k operačním výkonům. Provádění poradenské činnosti v oblasti reprodukčního zdraví a plánovaného rodičovství, sexuálně přenosných chorob, epidemiologické ochrany a sexuálního zneužívání. Předepisování nebo provádění vyšetření nezbytných ke sledování fyziologického těhotenství.

Porodní asistentka v 11. platové třídě

 1. Poskytování vysoce specializované ošetřovatelské péče v gynekologii a péče v porodní asistenci na základě specializované nebo zvláštní odborné způsobilosti při komplikovaném porodu a vysoce specializovaných gynekologických výkonech a instrumentace při porodu císařským řezem.
 2. Zajišťování cílených preventivních programů včetně zajišťování gynekologického screeningu, ke kterému je nezbytné získání specializované nebo zvláštní odborné způsobilosti.
 3. Příprava a obsluha přístrojového vybavení na operačních sálech nebo na  specializovaných diagnostických nebo terapeutických pracovištích, instrumentace při operačních diagnostických a terapeutických výkonech.
 4. Provádění zdravotní výchovy žen a dalších osob včetně přípravy edukačních materiálů. Zajišťování a provádění celoživotního vzdělávání zdravotnických pracovníků včetně specializačního vzdělávání v oboru příslušné specializace.

Porodní asistentka ve 12. platové třídě

 1. Samostatné provádění nejnáročnějších vysoce specializovaných úkonů včetně péče o rizikového nebo patologického novorozence na porodním sále na základě specializované nebo zvláštní odborné způsobilosti na úzce specializovaných pracovištích, které jsou vysoce náročné z hlediska techniky provedení, možného rizika pro pacienta a hodnocení jeho stavu.
 2. Samostatné provádění a vyhodnocování diagnostických vysoce specifických vyšetření v porodní asistenci, například ultrazvukového nebo urodynamického vyšetření.
 3. Stanovování zásadní strategie a koncepce péče v porodní asistenci nebo koncepce a realizace projektů podpory zdraví včetně koncepce strategie zdravotní výchovy v oboru, celoživotního vzdělávání zdravotnických pracovníků, metodické usměrňování péče v porodní asistenci v rámci oboru nebo zdravotnického zařízení včetně zajišťování její realizace a kontroly, zavádění systému kvality péče a bezpečí pacientů ve zdravotnických zařízeních nebo v rámci příslušného oboru či většího organizačního celku. Aplikace výsledků výzkumu a vývoje v oboru ošetřovatelství do klinické praxe na vlastním pracovišti i v rámci oboru.

2 KOMENTÁŘE

 1. Dobrý den, 19. rokem (od července 1999) pracuji jako porodní asistentka na Porodnicko-gynekologickém oddělení. Naše nemocnice je akciovou společností, hlavním akcionářem je kraj. Mám vystudovanou VOŠ – Diplomovaná porodní asistentka, jsem zařazena do 9. platové třídy. Na konci května ukončím bakalářské dálkové studium – Porodní asistence.

  Velmi nemile mě překvapilo konstatování vrchní sestry, že ani po dosažení bakalářského titulu v oboru mi nebude přiznána 10. třída, musela bych dodělat ještě PSS. Pracuji samostatně (bez dohledu) na porodním sále, kde sama odvádím porody, nebo dohlížím na průběh. Připadá mi neskutečné, že ani dohromady po 6 letech studia porodní asistence nedosahuji 10. třídy.

  Podle vašeho článku jsem měla být automaticky od 1.1.2018 do této třídy převedena, na což dosud marně čekám. Nevím, co dalšího bych se ještě mohla na PSS naučit. Děkuji za odpověď.

  • Dobrý den, Petro, bohužel akciová společnost nemusí dodržovat platové tabulky, ani když je (většinově) vlastněná státem, krajem nebo obcí. S takovou právní formou podle zákona patří do soukromého sektoru, a proto může respektovat pouze sazby zaručených mezd, jako například jakákoli privátní klinika. Vizte tabulku výše, porodní asistentka patří buďto (pod dozorem) do 4., anebo (samostatná) do 5. skupiny prací.

   Pokud Váš zaměstnavatel – a.s. – přesto zařazuje zaměstnance do platových tříd, činí tak dobrovolně, zřejmě podle nějakého vnitřního předpisu. Takže můžete být ohodnocena hůře, než kdybyste stejnou pozici zastávala například v krajské příspěvkové organizaci, která formálně patří do veřejného sektoru, a proto platové tabulky dodržovat musí.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno