V sousedství, při všednodenní cestě nebo svátečním výletu občas vidíme dům, který nás zaujme. Buďto vypadá krásně, anebo naopak láká svojí opuštěností, jakoby hledal citlivého majitele. Komu asi patří tenhle dům, byt, či pozemek? Český úřad zeměměřický a katastrální (ČÚZK) dovoluje, abychom prozkoumali oficiální katastr nemovitostí dle majitelů. Ovšem musíme specifikovat konkrétní dům, eventuálně pozemek.

Vlastníka bytové jednotky, stavby nebo parcely najdete snadno

Připraveni? Do následujícího prázdného řádku napište, jestli vás zajímá parcela, nebo stavba, či bytová jednotka. Klikněte na ikonku lupy a uvidíte odkaz na příslušnou stránku katastru nemovitostí, kde najdete majitele, jakmile vyplníte požadované informace.

  • Každopádně budete muset uvést jméno (případně kód) obce, kde nemovitost leží.
  • V případě parcely upřesníte ještě parcelní číslo, které vyhledáte opět přes vyhledávač, po zadání slova mapa.
  • Pro stavbu stačí uvést číslo popisné, respektive evidenční (je jedinečné v rámci celé obce).
  • Pro byt musíte navíc uvést ještě číslo jednotky (je obvykle jedinečné v rámci celého domu).
  • Teprve potom uvidíte katastr nemovitostí dle majitelů, tedy pokud vybraný objekt má vlastníka.

Uveďme příklad. Do vyhledávacího řádku píšu slovo stavba → klikám na první odkaz → vybírám obec Praha → upřesňuji část obce Malá Strana, ulici Sněmovní a číslo 176. A vidíme, že budovu Poslanecké sněmovny vlastní Česká republika.

Je lehčí způsob, jak prohledávat katastr nemovitostí dle majitelů?

Možná hledáte snazší cestu, jak držitele objektu najít. Ideální by bylo, kdybychom do vyhledávače zadali prostě jenom jméno osoby a dostali výpis všech pozemků, staveb a bytů, které vlastní. Sám jsem takovou možnost v internetovém katastru nenašel, ale ještě jsem pro jistotu oslovil přímo ČÚZK.

„Lze prohledávat, tedy filtrovat katastr nemovitostí dle majitelů, aniž bychom museli nejdříve vybírat bytovou jednotku, dům nebo pozemek?,“ napsal jsem člověku, který zodpovídá za celý informační systém. Obratem přišla jasná, bohužel záporná odpověď. „V oficiální aplikaci Nahlížení do katastru nemovitostí nelze vyhledávat podle vlastníků nemovitostí,“ odepsal Radek Chromý, ředitel odboru informatiky ČÚZK. (Mimochodem, také jsme zjistili, jak funguje vyhledávání v exekučním rejstříku.)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno