Znáte intimnější obor, než pohostinství a gastronomii? Jídlo a pití vkládáme přímo do úst, polykáme a pouštíme do svého nitra. Vědomě, nebo automaticky důvěřujeme celému personálu, od šéfa kuchyně až po číšníka, že okamžitě ani postupně nezničí naše zdraví. Chceme živiny, a navíc chuťový požitek! Všichni profesionálové ve stravovacím provozu musejí dodržovat přísná hygienická a úřední pravidla, a podobně taky plat kuchaře podléhá právním předpisům. Pokud tedy nejste dobrodruhem, který sólově vyrazí na hřiště tržní ekonomiky!

Láďa Hruška versus Zdeněk Pohlreich

Televizní reportér Láďa Hruška pravděpodobně sám uznává, že nemá takový kulinářský talent jako šéfkuchaři pětihvězdičkových hotelů. Ale dokáže připravit a zábavně představit velmi levné jídlo, například jeho nadívané kuřecí kůže nebo smažené sýry jsou legendární. „Plat kuchaře“, přesněji řečeno výdělek experimentátora a provokatéra potom stačí na pohodlný život. No schválně počítejme, bez závisti, s upřímným blahopřáním! Láďovy kuchařky našly statisíce kupců. Jedna kniha stojí kolem 170 Kč a běžná provize autorů kolísá kolem 10 %. Takže plat kuchaře Hrušky, respektive jeho honorář za jeden titul může dosáhnout řádově milionové částky.

Další televizní hvězda, Zdeněk Pohlreich šéfkuchařem pětihvězdičkového hotelu byl. Díky svému pořadu na komerční stanici proslul zemitým slovníkem, ale taky předvedl špičkové gastronomické umění široké veřejnosti. Televizní „plat kuchaře Pohlreicha“ bulvární média odhadla na 500 000 Kč měsíčně.

Zaručené mzdy v privátní firmě (s.r.o., a.s., neziskové organizaci)

V soukromém sektoru, typicky v obchodní společnosti s.r.o. nebo a.s., neexistuje maximální příjmový strop: Podnikatelé zasílají zákazníkům faktury a zaměstnanci vydělávají peníze, které mají domluvené se zaměstnavatelem. Podle vládního nařízení však musejí dostávat aspoň svoji sazbu zaručené mzdy, podle následující tabulky. Například pokud jde o plnohodnotnou zaměstnaneckou smlouvu, do 3. skupiny prací patří mimo jiného: „Sázení, předpékání a vypékání chleba a pečiva v sázecích a vytahovacích pecích, příprava a obsluha pecí.“ Do 4. skupiny prací patří mimo jiného: „Výroba náročných specialit české kuchyně i kuchyní cizích národů, výroba specialit studené kuchyně pro bankety a recepce včetně sestavování vlastních receptur.“

ZARUČENÁ MZDA 2022
SkupinaTřídaKč/h.Kč/m.
1.1.+2.96,4016 200
2.3.+4.106,5017 900
3.5.+6.117,5019 700
4.7.+8.129,8021 800
5.9.+10.143,3024 100
6.11.+12.158,2026 600
7.13.+14.174,7029 400
8.15.+16.192,8032 400

Ve státní nemocnici, krajském sociálním ústavu nebo obecní škole sice máte větší jistoty, ale nikdy příliš nezbohatnete.

Plat kuchaře ve veřejné instituci určuje tabulka, stupeň a třída

V oficiálním Katalogu pracíKUCHAŘ číslo 2.05.02. Pokud pracuje přímo pro veřejnou instituci, dostává základní hrubý plat podle tabulky, která přísluší jeho zaměstnavateli. Speciální stupnici mají například obecní úřady, jinou používají příspěvkové organizace, jako třeba školy a nemocnice. Všechny aktuální tabulky najdete pod TÍMTO odkazem. Abychom určili správný plat kuchaře, potřebujeme znát ještě platový stupeň (hlavně počet započitatelných let praxe) a platovou třídu, která odráží nejtěžší vykonávanou práci.

Nemusíte dělat všechny vypsané úkony, stačí jenom některý! Například „výroba běžných druhů jídel“ posouvá pracovníka minimálně do 4. třídy. Nejvyšší bývá plat kuchaře, který pracuje v oboru přes 32 let, organizuje práci spojenou s hmotnou odpovědností, zajišťuje správnou skladbu pokrmů apod.

3. PLATOVÁ TŘÍDA

 1. Dohotovování a regenerace jídel, výdej jídel a další práce v kuchyni spojené s výrobou částí jídel.

4. PLATOVÁ TŘÍDA

 1. Výroba běžných druhů jídel.

5. PLATOVÁ TŘÍDA

 1. Výroba technologicky náročných teplých jídel, specialit studené kuchyně nebo samostatná výroba jídel v souladu se závaznými výživovými normami.

6. PLATOVÁ TŘÍDA

 1. Stanovování technologických postupů a jejich kalkulace při rozsáhlé výrobě jídel včetně kontroly jejich dodržování, sestavování vlastních receptur, jídelních lístků a zajišťování správné gastronomické skladby.
 2. Výroba náročných specialit české kuchyně a kuchyní cizích národů, výroba specialit studené kuchyně pro bankety a recepce včetně sestavování vlastních receptur.
 3. Výroba nejsložitějších dietních jídel v rozsahu podle dietního systému závazného ve zdravotnických zařízeních.
 4. Výroba jídel s omezeními v dietním režimu nebo při zabezpečování preventivní a léčebné výživy v rámci standardizovaného poskytování nutriční péče.

7. PLATOVÁ TŘÍDA

 1. Organizace práce při výrobě jídel spojené s hmotnou odpovědností, stanovování a provádění technologických postupů a kalkulací při rozsáhlé výrobě širokého sortimentu, stanovování a zajišťování správnosti gastronomické skladby jídel, racionální výživy a zajišťování výroby náročných specialit.

42 KOMENTÁŘE

 1. Dobrý den. Mám dotaz: Má paní pracuje jako kuchařka, je v platové třídě 5 /12 . Dočetl jsem se,že platová tabulka č.1 se má rušit. V jaké platové tabulce se tudíž má žena bude pohybovat. Moc děkuji za odpověď.

 2. Dobrý den, jsem zaměstnaná jako kuchařka ve školní jídelně. Vaříme zde cca1000 jídel, z čehož já sama občas i 600. Jsem ve 4 třídě a 12 stupni a jsem vyučená kuchařka.

  Má náplň práce je výroba všech druhů jídel teplé kuchyně (omáčky – svíčková, rajská, španělský ptáček….Špekové knedlíky, řízky, lasange… ) vše z čerstvých surovin (žádné polotovary).

  Podle předpisů bych měla být v 5 třídě a chci se zeptat, jestli se u plastového stupně musí naše účetní řídit jen odpracovanými roky, nebo do 5 třídy mě může zařadit do jakéhokoli stupně? Protože kdyby mě zařadila do té 5 třídy pohoršila bych si platově. Mám opracovaných pouhých 20 let včetně 9 let mateřské.

  Mockrát děkuji za odpověď Míša

 3. Dobrý den,
  pracuji jako kuchařka od vyučení 1989 až do teď ve školní jídelně. Jsem v platové třídě 4 a zajímalo by mě v kterém platovém stupni bych měla být zařazena.
  Mockrát děkuji za odpověď a přeji hezký den.

 4. Dobrý den, jsem zaměstnána jako pomocná kuchařka v MŠ pro 60 dětí se zařazením ve 4. platové třídě a 6. stupni.

  Má pracovní náplň: výroba a výdej běžných druhů teplých jídel a moučníků, výroba složitých jídel studené kuchyně.
  Pracovník je přímo podřízen vedoucí školní jídelny a řídí se pokyny hlavního kuchaře.
  Spolupracuje s vedoucím kuchařem při kvalifikovanější přípravě jídel.
  Zodpovídá za přípravu příloh k hlavním jídlům.
  V případě potřeby vykonává i pomocné a úklidové práce podle pokynů nadřízených.
  Není-li přítomen vedoucí kuchař, zastupuje ho v plném rozsahu.
  Zapisuje kritické body, měří teploty pokrmů dle příručky HACCP.

  V praxi připravuji svačiny, vařím polévku, připravuji přílohy k hlavním jídlům, vydávám jídlo, vypisuji výdejku, měřím teploty jídel, podílím se na sestavování jídelníčku, myji nádobí a vytírám.

  Zajímalo by mě tedy, jestli mé zařazení je v odpovídající platové třídě, protože si myslím, že bych měla být minimálně v 5. platové třídě. Dále jsem se chtěla zeptat, jaké platové zařazení bych za pár let měla mít, pokud se má pozice změní na hlavní kuchařku.

  Mockrát děkuji za odpověď a přeji hezký den.

  • Dobrý den, Lenko, 5. platová třída je definovaná následovně: „Výroba technologicky náročných teplých jídel, specialit studené kuchyně nebo samostatná výroba jídel v souladu se závaznými výživovými normami.“ Myslím, že Vaše pracovní náplň je (trochu) jiná. Jak píšete, nevyrábíte technologicky náročná, ale běžná teplá jídla. Nepracujete samostatně, ale řídíte se pokyny hlavního kuchaře. Jakmile byste povýšila, mohla byste přestoupit do 5. platové třídy – vždycky však záleží na konkrétní činnosti.

  • To už podle mě děláte práci za vedoucí jídelny, nebo vedoucí stravování. Sepisování výdejky a tvoření jídelníčku. Jste v uvozovkách jen pomocná síla v kuchyni.

 5. Bohužel jsem neuspěla. Bylo mi sděleno, že nejsem kuchařkou vyučená, takže mi nemohou vyhovět, a hlavně mě zařadili do nejvyššího 12. platového stupně, přestože mám odpracováno víc jak 32 let v jiném oboru než kuchař.

  • Dobrý den, Reiki, pokud jste předtím pracovala v jiných oborech, zaměstnavatel Vám může uznat maximálně 2/3 předchozí praxe. Takže myslím, že například 5. platová třída a 12. stupeň jsou pro Vás výhodnou kombinací.

 6. Dobrý den, pracuji jako hlavní kuchařka. Mám výuční list, ale v jiném oboru. Mohu mít 6. platovou třídu, pokud splňuji její naplň? Děkuji za odpověď.

  • Dobrý den, Reiki, ano, můžete. Platové třídy (ve veřejném sektoru, například v obecní škole) ani pracovní skupiny (v soukromé firmě) nezávisejí na vzdělání, ale na vykonávané práci.

 7. Dobrý den, ráda bych se zeptala, jestli dosahuji na 6. platovou třídu. Již 16 let pracuji jako hlavní kuchařka v mateřské škole, kde se vaří pro 2 MŠ. Dohromady 150 dětí a 30 zaměstnanců. Má náplň je: součinnost při sestavování jídelního lístku, přebírání zboží a objednávka pekáren. Vedu práci na kuchyni, kde jsem hlavní kuchařka, kuchařka a pomocná síla víceméně na výdejní kuchyňky, kterých máme 6, jelikož vydáváme na 2 MŠ. Píšu výdejky, normuji, vedu 2 zaměstnance, vařím hlavní jídlo, lehčí formy diet, zodpovídám za sklad. Děkuji za odpověď.

  • Dobrý den, Renáto, podle mého názoru máte na 6. platovou třídu nárok, pokud kromě svojí výše uvedené práce také propočítáváte, co všechno je potřeba objednat (například kolik kilogramů mouky, kolik vajíček atd.) a zda připravovaná jídla obsahují potřebné výživové látky + pokud zároveň sestavujete jídelníčky a receptury (nevím, co v tomto kontextu přesně myslíte součinností, ale domnívám se, že by bylo potřeba, abyste měla hlavní slovo i zde, nejen při samotné následné práci v kuchyni).

 8. Dobrý den,pracuji 19 let ve školní kuchyni.Všichni zaměstnanci kuchyně jsou vedeny,jako pomocná síla s platovou třídou 4.V této kuchyni dělají všichni zaměstnanci všechno.Vaří se jednoduchá jídla ale i náročnější,jako je svíčková a rajská omáčka,řízky,knedlíky,polévky apod.
  Chci se zeptat jestli nemáme nárok na platovou třídu 5?
  Děkuji

 9. Dobrý den, pracuji jako kuchařka v domově důchodců. Krátký – dlouhý týden .12 h. ( krátký týden 22 h a dlouhý 55 h / týdně). Mám 5 platovou třídu i skupinu. Ale nepochopím proč mám ve smlouvě napsáno nerovnoměrně rozvržená pracovní doba a na platovém výměru mám 40 h týdně. To jsou přece dvě odlišné věci ( si myslím já). A ještě ve finále nás řadí do 8h směny.. Tím pádem my si za 3 měsíce (kvartál) musíme nadělat nějaký počet hodin .. Za kvartál je 520 hodin ale my uděláme jen 495 h a ten zbytek si musíme nadělat.. A ve výplatní pásce máme jen ty hodiny co opravdu máme 12 h směnu.. Můžete mi prosím poradit? Děkuji.

 10. Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zjistila jsem , že můj zaměstnavatel mi platí o stupeň nižší třídu jak se můžu proti tomu bránit? Je pravděpodobné, že mi ušlou částku vrátí zpětně ? Jedná se o minulý školní rok a tento. Děkuji

 11. Dobrý den,jsem zaměstnana jako pomocná kuchařka,ale vařím i hlavní jídla,pokud je potřeba dělám vše co hlavní kucharka…mám střední školu s maturitou,ale ne v oboru a jsem zarazena jen do platove tridy 3…prosim o info,zda je to tak správně…dekuji za info

 12. Dobrý den, odešli jsme od firmy a nově budeme ŠJ jako příspěvková organizace. Prosím o ohodnocení: šéfkuchařka,sestavuje jídelníček, normuje, vede cca 7 lidí, vyučena s maturitou 1992.Dále zástupkyně,bez maturity, stejná délka praxe, nesestavuje jídelníčky, normuje v zástupu. Děkuji moc.LR

 13. Dobrý den, taktéž prosím o konzultaci.
  Pracuji v MŠ jako „pomocná kuchařka“ – dnes uváděno „kuchařka“. Jsem nevyučená, tudíž ve třetí platové třídě.
  Sepsaná pracovní náplň samozřejmě odpovídá 3 platové třídě.
  Ale skutečnost je jiná a pracovní povinnosti odpovídají jinému zařazení.
  V naší kuchyni se připravují, kromě běžných pokrmů i diety a to více-kombinované.
  Máme zde potravinové alergie, dietu bezlepkovou, bezmléčnou a bezvaječnou a to i v kombinaci.
  Běžně se připravuje jeden základní pokrm a k tomu 6 a více variant daného pokrmu, tak aby bylo vyhověno všem našim dieťáčkům.
  Já připravuji svačiny, běžné i dietní. Dále polévku a přílohy.
  Do jaké platové třídy patřím?

  Předem děkuji za odpověď:)

 14. Dobrý den, chtěla bych se zeptat, na jakou platovou třídu mám nárok, mám jen 4/12, nemám tušení, ale pracuji ve vesnické školce vyuční list mám od roku 1991,maturovala jsem v roce 2006 na obchodní akademii, dva roky jsem pracovala jako pomocná síla v MŠ, poté 6 r.a 6 měs. ve školní jídelně jako kuchařka 4/12 a nyní jsem v MŠ 5 měsíc mám stejnou platovou třídu 4/12, ale myslím si, že mám nárok na vyšší. Školka má 50 dětí a 8 zaměstnanců. Mám zde jednu pomocnou sílu, ale téměř všechno dělám sama, přejímám zboží, výdejky, dělám pomazánky,polévky od základu, knedlíky, omáčky, peču masa, koláče, žádné polotovary aj. Vařím převážně zdravou stravu, cizrnu, luštěniny, ale také svíčkovou aj. Děkuji Soňa

 15. Dobrý den, pracuji jako hlavní kuchařka v mateřské škole. Mám na starosti sklady se zbožím, veškeré přejímky, vaření hlavního jídla, výdej potravin, vypisování výdejek a všechno, co se týká kuchyně. Do jaké platové třídy bych měla být zařazena?

  • Dobrý den, paní Dano, bohužel jsem pro Vás nenašel vyšší platové třídy, než tady v kuchařské kapitole (ani v zásobování a skladování). Vaši pracovní náplň sice neznám podrobně, ale předpokládám, že máte právo na 4. třídu („Výroba běžných druhů jídel.“), nebo 5. třídu („Výroba technologicky náročných teplých jídel, specialit studené kuchyně nebo samostatná výroba jídel v souladu se závaznými výživovými normami.“). Rozhoduje nejodpovědnější činnost, kterou aspoň občas vykonáváte. A pokud jste oprávněna řídit či kontrolovat jiné zaměstnance, měla byste dostávat taky příplatek za vedení.

 16. Dobrý den, od 11.8.2017 pracuji jako pomocná kuchařka ve školní jídelně. Jsem zařazená ve 4. platové třídě, platový stupeň č. 11. Nejsem vyučená v oboru kuchař. Mám vystudovanou Obchodní akademii, tedy mám středoškolské vzdělání s maturitou. Pracovala jsem 22 let ve státním sektoru, mám tedy praxi pouze v administrativě. Z národní soustavy kvalifikací mám nyní vykonány dvě dílčí profesní kvalifikace, a to Příprava pokrmů studené kuchyně a Příprava pokrmů teplé kuchyně a získána tak Osvědčení k vykonávání práce kuchařky.
  Podotýkám, že nevykonávám práci nejen práci pomocné kuchařky, ale i např. příprava pokrmů – tzn. nejen pomocné práce (škrábání brambor, obsluha myčky), ale i např. práce kuchařky (krájení masa, příprava salátů, omáčky, atd.). Protože naše školní jídelna připravuje stravu pro Domov seniorů, připravuji i dietní pokrmy, např. šetřící diety pro klienty Domova.
  Můj dotaz: a) zda je možné, abych byla zařazena do vyšší platové třídy, jako „kuchařka“, nikoli již „pomocná kuchařka“, a to vzhledem k vykonaným dvěma dílčím profesním kvalifikacím?
  b )bohužel nemám praxi v oboru kuchař, pouze praxi v administrativě 22 let, ovšem mám maturitní vzdělání? Prosím o sdělení konkrétní platové třídy a konkrétního stupně, do kterého bych měla být zařazena.
  Děkuji za informaci.

 17. Článek na této stránce byl počátkem roku 2018 aktualizovaný, podle novelizace katalogu prací (nařízení vlády č. 222/2010 Sb.).

 18. Dobrý den, mohu pracovat jako kuchařka v MŠ s výučním listem – švadlena ? Děkuji, Marta.

 19. Dobrý den,
  pracuji v MŠ na dva úvazky, jako pomocná kuchařka, kde připravují svačiny, výdej obědů, mytí nádobí po cca 100-120 lidech a jako uklízečka-školnice,kde připravuji dětem postýlky, dělám veškerý úklid tříd, šaten, koupelen a chodby, ale v případě nehod dětí po nich uklízím exkrementy i zvratky. Zajímalo by mě do jakých spadám platových tříd a také zda by byl v platovém zařazení rozdíl v případě, že bych nebyla zařazena, jako uklízečka v 1 rizikové skupině, ale ve vyšší vzhledm k uklízení exkrementů a zvratků, což je vlastně biologický odpad. Děkuji moc za odpověď

 20. Dobrý den. Jsem vyučená kuchařka s 33letou praxí v oboru. V létě jsem nastoupila do mateřské školy jako kuchařka. Mou pracovní náplní je: normováni, vaření, přebíráni zboží, zodpovědnost za sklad potravin, prostě hmotná zodpovědnost, dále sestavuji jídelní lístek (spolu s hospodářkou), výdej jídel, jsem pověřená řízením práce v kuchyni, mám k sobě jednu pomocnou kuchařku. Paní hospodářka má také pomáhat v kuchyni. Po zkušební době k 1.11. jsem dostala 4. platovou třídu a 12. stupeň, osobní příplatek ano, bez příplatku za vedení. Nemám nárok na vyšší třídu?

  • Dobrý den, paní Petro, souhlasím, že byste měla dostat vyšší platovou třídu. Pokud nepřipravujete „náročné speciality“ (pod tímhle pojmem si představuji například komplikovanou exotickou kuchyni, jako třeba krevety a podobné extrémy), ale jste pověřena řízením práce, včetně sestavování jídelního lístku (spolu s hospodářkou, která však – předpokládám – propočítává spíše peníze, než výživovou skladbu pokrmů), připadá mi nejvhodnější 6. platová třída: „Stanovování technologických postupů a jejich kalkulace při rozsáhlé výrobě jídel včetně kontroly jejich dodržování, sestavování vlastních receptur, jídelních lístků a zajišťování správné gastronomické skladby.“

   Plus máte dostávat příplatek za vedení, ve výši aspoň 5 % „z platového tarifu nejvyššího platového stupně v platové třídě odměňovaného zaměstnance“, což nyní prakticky znamená 5 % z 19 730 Kč (z platového tarifu v 6. třídě a 12. stupni tabulky č. 1), tedy vychází 986,5 Kč měsíčně.

 21. Dobrý den, pracuji jako kuchařka ve vesnické mateřské škole, ale zastávám taky pozici skladníka, zásobovače, sestavuji jídelní listy a zodpovídám za spotřební koš. Mám praxi 25 let. Zajímá mě, jestli lze zohlednit i fakt, že vedoucí stravování dochází pouze na výběr stravného a ukládání textu do počítače :-). Školka má kapacitu 50 dětí a 15 dospělých lidí, bohužel na kuchyň jsem stále sama, i na takzvané papírování. Děkuji.

  • Dobrý den, paní Vítová, máte právo na platovou třídu, do které patří nejodpovědnější Vámi vykonávaná činnost, podle Katalogu prací, jehož kapitolu „KUCHAŘ“ najdete na této stránce. Takže vlastně čím důležitější máte povinnosti, tím více byste měla dostávat peněz – v tomto ohledu musí zaměstnavatel zohlednit relativní pasivitu Vašeho vedoucího.

   Skladník je hodnocen poměrně skromně. Ale jakožto kuchařka byste podle mého odhadu (neznám úplně přesnou náplň Vaší práce) měla patřit aspoň do 6. platové třídy: „Stanovování technologických postupů a jejich kalkulace při rozsáhlé výrobě jídel včetně kontroly jejich dodržování, sestavování vlastních receptur, jídelních lístků a zajišťování správné gastronomické skladby.“ A díky nakombinované pozici zásobovače možná i do 7. platové třídy, jestliže máte na starosti všechno následující: „Samostatný nákup vymezeného sortimentu zboží a sjednávání kontraktů, sestavování harmonogramů zásobování včetně vystavování objednávek a potvrzování faktur.“

 22. Dobrý den,

  chtěla bych se zeptat za syna, který pracuje jako kuchař v nemocnici ve tř. 6 popis práce má (příprava veškerých potravin ke zpr., dodržování technolog. postupů, dodržení směrnic o hygieně.., výdej stravy, konzultace s NT při dietách, vede směnu, zpracovává dodatky a vratky a provádí všechny ostatní práce podle nařízení vedoucího). Je mu 28 let a bez cca 2let se věnuje od vyučení profesi. Můžete mi prosím sdělit jaký by měl mít základní plat? V tabulkách jsem to hledala, ale moc jim nerozumím našla jsem 14 380,-Kč on na smlouvě má 12 260,-Kč. Je to v pořádku?
  Děkuji za odpověď M.P.

 23. Dobrý den.Také bych se rada zeptala.Momentalně pracuji ve školni kuchyni jako kuchařka.Mam 25 let praxi a jsem vyučena s maturitou.Chci se zeptat ovlivní ma maturita i když jsem jen kuchařka mou platovou třídu a skupinu?Momentalne jsem v 6.třidě.
  Take bych se ráda zeptala.Je sice hezké že jsou platove třídy ve skolnich jidelnach ale nejsou pro všechny stejné.Každá škola si to uděla jak chce.A spravně by to tak nemělo být.Tabulky by měli být pro všechny stejne a vubec nejsou. Děkuji a hezký den

 24. Dobrý den.Pracuji v školní jídelně(gymnázium) jako kuchařka a jsem zástupce hlavní kuchařky s 29 let praxe.Vařím všechny jídla včetně diet.do jaké platové třídy bych měla být zařazena?děkuji.

 25. Na jakou platovou třídu a příplatky má nárok Vedoucí školní jídelny na ZŠ s dosaženým vzděláním VOŠ? Děkuji.

  • Paní Bártová, záleží především na konkrétní náplni Vaší práce. Pravděpodobně půjde o 6. platovou třídu, pokud máte na starost například následující: „Stanovování technologických postupů a jejich kalkulace při rozsáhlé výrobě jídel včetně kontroly jejich dodržování, sestavování vlastních receptur, jídelních lístků a zajišťování správné gastronomické skladby.“ Podrobný rozpis všech tříd najdete ve článku výše.

   Všechny možné příplatky popisuji ve speciálním článku pod TÍMTO odkazem. Řadového zaměstnance se obvykle týkají přesčasy, ztížené pracovní prostředí (za každý ztěžující vliv, jako třeba hluk, letos připočítáváme 6,6 Kč/hodinu hrubého), případně směnný provoz apod. Jakožto vedoucí ve veřejné škole (příspěvkové organizaci zcela financované obcí, krajem, státem apod.) byste měla navíc dostávat ještě příplatek právě za vedení, podle svého postavení v celkové hierarchii. Například pokud řídíte „jenom“ práci podřízených zaměstnanců, kteří sami nikomu dalšímu nešéfují, máte dostávat přidáno 5 až 30 % „platového tarifu nejvyššího platového stupně ve své platové třídě“.

   Abych situaci trochu zpřehlednil, budu konkrétnější. Kuchařka ve veřejné škole je obvykle hodnocena podle platové tabulky č. 1, kterou najdete úplně vespod TÉTO stránky. Základní tarif bez příplatků v 6. třídě je letos 11 000 (minimální mzda) až 16 400 Kč hrubého měsíčně, podle délky započitatelné praxe a platového stupně (v případě příliš nízké částky má přednost takzvaná zaručená mzda, účinná také v soukromém sektoru!). Příplatek za vedení tedy počítáme z 16 400 Kč, 5 až 30 % = 820 až 4 920 Kč měsíčně hrubého (v tomto rozmezí musí zaměstnavatel příplatek poskytovat).

 26. Dobrý den, pracuji ve školní kuchyni (státní ZŠ) jako kuchařka. Dříve byla moje pozice pojmenovaná pomocná síla. Dělám téměř vše, co je potřeba, tzn. loupání brambor, příprava zeleninových salátů, obalování řízků i jejich smažení, vaření těstovin a jiné. Střídáme se všichni. Nikdo nedělá nic jednoznačného. Do jaké platové třídy bych měla být zařazena? Děkuji.

  • Pavlíno, ve státní škole rozhoduje činnost, kterou děláte aspoň část pracovní doby a kterou najdete nejvýše v platových třídách. (V soukromé firmě by mohla být situace složitější, pokud byste byla placená od hodiny.)

   Například pokud připravujete svíčkovou, plněná masa apod., půjde minimálně o 5. platovou třídu: „Výroba technologicky náročných teplých jídel nebo specialit studené kuchyně.“

   Vycházím ze skupin prací, platných v soukromém sektoru, kde je svíčková a plněné maso uvedeno právě jako příklad „technologicky náročných teplých jídel“.

   • Dobrý den,jsem vyučená kuchařka certifikátem z praxe v německu,byla jsem 6 let na mateřské a v domově u Spasitele DM CČSH,církevní organizace,pracuji 4 roky z toho 3 roky jako pomocná kuchařka a teď 1 rok jako kuchařka hlavní.Mám odpovědnost za vedení kuchyně,za pomocnou kuchařku co mam pod sebou,vařím všechny druhy teplých jidel,příloh:omáčky,knedlíky,řízky atd….Vaříme diety žaludkářské,diabetické,šetřící atd,připravujeme i studenou kuchyni a za vše co se uvaři a připraví,za kvalitu,množství,technologický postup mám odpovědnost já.Může mi prosím napsat jaká jsem platová třída,stupeň a na jakou mzdu mám vlastně nárok?Děkuji za odpověď

 27. Dobrý večer a jak to je když děláte u tzv.českých podnikatelů v gastronomii dejme tomu krátký dlouhý týden po 12 az 13 hodinách denně pozice kuchařka a pomocná kuchařka vaříte alla carte pro větší hospodu od 11 do 14h se staráte o výdej meníček ktomu musíte uvařit i již zmíněný alla cart , ještě objednávky zboží u dodavatelů a nadále rauty věci ze studené kuchyně a to vše ve dvou lidech kteří jsou vedeni jako kuchařka a pomocna kuchařka.. Do jaké tabulky spadáme?? Pomůžou snad jen odbory

 28. Dobrý den,k čemu jsou tabulky, když ředitelé mateřských školek se nemusí tabulkou řídit.
  Mám 5. platovou třídu,ale platový stupeň neodpovídá podle počtu odpracovaných let. Takže jsem na tom stejně jako bych byla ve 4. platové třídě.
  Zatímco učitelce stačí že začne školu, kterou stejně nedodělá, ale od toho dne má zvýšený plat. Nehledě na osobní ohodnocení. Dříve bylo, že na provozní zaměstnance byla jedna hromada peněz a druhá na učitelé. Takže nám ty peníze ředitelka musela rozdělit. To se ovšem zase změnilo, a okamžitě jsme to poznali na výplatě.
  Přestože ve školce pracuji přes 30 let a mám do důchodu necelé 3 roky, uvažuji že dám výpověď
  a půjdu pracovat někam jinam.
  Krásné vánoce

 29. Dobry den pracuji jako kuchařka v mateřske škole.Byla jsem zařazena v 5 .platové třídě, po nástupu nové ředitelky která nas shodila o třídu niž . Podle ni nám tato třída nepatří. Okolní školky ale maji stále 5 třídu kam se máme obrátit jaka třida nám vlastně patři.Děkuji

 30. Dobrý den, moje mamka pracuje jako hlavní kuchařka na základní škole. Netýká se ji sestavování jídelníčku (jídelníček konzultuje s vedoucí kuchyně) a objednávka potravin. Chci se zeptat, do jaké platové třídy by měla být zařazena. Děkuji.

  • Jano, předpokládám, že Vaše maminka je zaměstnankyně veřejné školy (nikoli například soukromé firmy, která škole jídlo dodává, v takovém případě by měla zaručenou mzdu pouze podle tabulek ZDE nebo ZDE).

   Pokud vaří jenom polévky a z polotovarů, 3. platová třída. Normální teplá jídla (tzn., že musím třeba nastrouhat brambory, nestačí jenom zalít prášek ze sáčku apod.) = minimálně 4. platová třída. Technologicky náročná teplá jídla (osobně bych sem klidně řadil ručně balené řízky, španělského ptáčka apod.) = 5. platová třída. Náročné národní speciality, dietní jídla (napadá mě svíčková s tradičními houskovými knedlíky, bezlepková dieta apod.) = 6. platová třída. Plus pravděpodobně příplatek 5 až 15 % za organizaci a kontrolu kolegů.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno