Znáte intimnější obor, než pohostinství a gastronomii? Jídlo a pití vkládáme přímo do úst, polykáme a pouštíme do svého nitra. Vědomě, nebo automaticky důvěřujeme celému personálu, od šéfa kuchyně až po číšníka, že okamžitě ani postupně nezničí naše zdraví. Chceme živiny, a navíc chuťový požitek! Všichni profesionálové ve stravovacím provozu musejí dodržovat přísná hygienická a úřední pravidla, a podobně taky plat kuchaře podléhá právním předpisům. Pokud tedy nejste dobrodruhem, který sólově vyrazí na hřiště tržní ekonomiky!

Láďa Hruška versus Zdeněk Pohlreich

Televizní reportér Láďa Hruška pravděpodobně sám uznává, že nemá takový kulinářský talent jako šéfkuchaři pětihvězdičkových hotelů. Ale dokáže připravit a zábavně představit velmi levné jídlo, například jeho nadívané kuřecí kůže nebo smažené sýry jsou legendární. „Plat kuchaře“, přesněji řečeno výdělek experimentátora a provokatéra potom stačí na pohodlný život. No schválně počítejme, bez závisti, s upřímným blahopřáním! Láďovy kuchařky našly statisíce kupců. Jedna kniha stojí kolem 170 Kč a běžná provize autorů kolísá kolem 10 %. Takže plat kuchaře Hrušky, respektive jeho honorář za jeden titul může dosáhnout řádově milionové částky.

Další televizní hvězda, Zdeněk Pohlreich šéfkuchařem pětihvězdičkového hotelu byl. Díky svému pořadu na komerční stanici proslul zemitým slovníkem, ale taky předvedl špičkové gastronomické umění široké veřejnosti. Televizní „plat kuchaře Pohlreicha“ bulvární média odhadla na 500 000 Kč měsíčně.

Zaručené mzdy v privátní firmě (s.r.o., a.s., neziskové organizaci)

V soukromém sektoru, typicky v obchodní společnosti s.r.o. nebo a.s., neexistuje maximální příjmový strop: Podnikatelé zasílají zákazníkům faktury a zaměstnanci vydělávají peníze, které mají domluvené se zaměstnavatelem. Podle vládního nařízení však musejí dostávat aspoň svoji sazbu zaručené mzdy, podle následující tabulky. Například pokud jde o plnohodnotnou zaměstnaneckou smlouvu, do 3. skupiny prací patří mimo jiného: „Sázení, předpékání a vypékání chleba a pečiva v sázecích a vytahovacích pecích, příprava a obsluha pecí.“ Do 4. skupiny prací patří mimo jiného: „Výroba náročných specialit české kuchyně i kuchyní cizích národů, výroba specialit studené kuchyně pro bankety a recepce včetně sestavování vlastních receptur.“

ZARUČENÁ MZDA 2022
SkupinaTřídaKč/h.Kč/m.
1.1.+2.96,4016 200
2.3.+4.106,5017 900
3.5.+6.117,5019 700
4.7.+8.129,8021 800
5.9.+10.143,3024 100
6.11.+12.158,2026 600
7.13.+14.174,7029 400
8.15.+16.192,8032 400

Ve státní nemocnici, krajském sociálním ústavu nebo obecní škole sice máte větší jistoty, ale nikdy příliš nezbohatnete.

Plat kuchaře ve veřejné instituci určuje tabulka, stupeň a třída

V oficiálním Katalogu pracíKUCHAŘ číslo 2.05.02. Pokud pracuje přímo pro veřejnou instituci, dostává základní hrubý plat podle tabulky, která přísluší jeho zaměstnavateli. Speciální stupnici mají například obecní úřady, jinou používají příspěvkové organizace, jako třeba školy a nemocnice. Všechny aktuální tabulky najdete pod TÍMTO odkazem. Abychom určili správný plat kuchaře, potřebujeme znát ještě platový stupeň (hlavně počet započitatelných let praxe) a platovou třídu, která odráží nejtěžší vykonávanou práci.

Nemusíte dělat všechny vypsané úkony, stačí jenom některý! Například „výroba běžných druhů jídel“ posouvá pracovníka minimálně do 4. třídy. Nejvyšší bývá plat kuchaře, který pracuje v oboru přes 32 let, organizuje práci spojenou s hmotnou odpovědností, zajišťuje správnou skladbu pokrmů apod.

3. PLATOVÁ TŘÍDA

 1. Dohotovování a regenerace jídel, výdej jídel a další práce v kuchyni spojené s výrobou částí jídel.

4. PLATOVÁ TŘÍDA

 1. Výroba běžných druhů jídel.

5. PLATOVÁ TŘÍDA

 1. Výroba technologicky náročných teplých jídel, specialit studené kuchyně nebo samostatná výroba jídel v souladu se závaznými výživovými normami.

6. PLATOVÁ TŘÍDA

 1. Stanovování technologických postupů a jejich kalkulace při rozsáhlé výrobě jídel včetně kontroly jejich dodržování, sestavování vlastních receptur, jídelních lístků a zajišťování správné gastronomické skladby.
 2. Výroba náročných specialit české kuchyně a kuchyní cizích národů, výroba specialit studené kuchyně pro bankety a recepce včetně sestavování vlastních receptur.
 3. Výroba nejsložitějších dietních jídel v rozsahu podle dietního systému závazného ve zdravotnických zařízeních.
 4. Výroba jídel s omezeními v dietním režimu nebo při zabezpečování preventivní a léčebné výživy v rámci standardizovaného poskytování nutriční péče.

7. PLATOVÁ TŘÍDA

 1. Organizace práce při výrobě jídel spojené s hmotnou odpovědností, stanovování a provádění technologických postupů a kalkulací při rozsáhlé výrobě širokého sortimentu, stanovování a zajišťování správnosti gastronomické skladby jídel, racionální výživy a zajišťování výroby náročných specialit.

21 KOMENTÁŘE

 1. Dobrý den, jsem zaměstnána jako pomocná kuchařka v MŠ pro 60 dětí se zařazením ve 4. platové třídě a 6. stupni.

  Má pracovní náplň: výroba a výdej běžných druhů teplých jídel a moučníků, výroba složitých jídel studené kuchyně.
  Pracovník je přímo podřízen vedoucí školní jídelny a řídí se pokyny hlavního kuchaře.
  Spolupracuje s vedoucím kuchařem při kvalifikovanější přípravě jídel.
  Zodpovídá za přípravu příloh k hlavním jídlům.
  V případě potřeby vykonává i pomocné a úklidové práce podle pokynů nadřízených.
  Není-li přítomen vedoucí kuchař, zastupuje ho v plném rozsahu.
  Zapisuje kritické body, měří teploty pokrmů dle příručky HACCP.

  V praxi připravuji svačiny, vařím polévku, připravuji přílohy k hlavním jídlům, vydávám jídlo, vypisuji výdejku, měřím teploty jídel, podílím se na sestavování jídelníčku, myji nádobí a vytírám.

  Zajímalo by mě tedy, jestli mé zařazení je v odpovídající platové třídě, protože si myslím, že bych měla být minimálně v 5. platové třídě. Dále jsem se chtěla zeptat, jaké platové zařazení bych za pár let měla mít, pokud se má pozice změní na hlavní kuchařku.

  Mockrát děkuji za odpověď a přeji hezký den.

  • Dobrý den, Lenko, 5. platová třída je definovaná následovně: „Výroba technologicky náročných teplých jídel, specialit studené kuchyně nebo samostatná výroba jídel v souladu se závaznými výživovými normami.“ Myslím, že Vaše pracovní náplň je (trochu) jiná. Jak píšete, nevyrábíte technologicky náročná, ale běžná teplá jídla. Nepracujete samostatně, ale řídíte se pokyny hlavního kuchaře. Jakmile byste povýšila, mohla byste přestoupit do 5. platové třídy – vždycky však záleží na konkrétní činnosti.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno