Sociální demokraté (ČSSD) vstoupili do druhé vlády premiéra Andreje Babiše (hnutí ANO) taky proto, aby bojovali za zaměstnanecká práva. Přitom možná nevědomky prozrazují, že neznají základní právní předpis, na kterém stavějí svoji politiku: zákoník práce. Jejich „ministr zahraničí“ Miroslav Poche má totiž sloužit republice „od rána do večera“, ale pouze na „dohodu o pracovní činnosti“, „za symbolickou odměnu“. Takové podmínky sice umožňují zaměstnanci a zaměstnavateli, aby „ušetřili“ na povinných pojistných odvodech, avšak nejsou legální.

Politický vývoj jsem (zatím) úspěšně předpověděl

Na jaře jsem odhadl, jak bude pokračovat tuzemská politická krize. A první polovina mojí prognózy se mezitím naplnila: Sociální demokraté ve vnitrostranickém referendu odhlasovali, že vstoupí do vlády trestně stíhaného premiéra Andreje Babiše, přičemž důležitou roli sehrál europoslanec a názorový vůdce pražské ČSSD Miroslav Poche, který však následně nedostal slíbenou funkci ministra zahraničí. V Černínském paláci má obsadit podřadnější místo, svoji novou roli popsal pro ihned.cz následovně:

„Obrazně řečeno, vyhrnu si rukávy a budu od rána do večera pracovat pro tuto zemi na ministerstvu zahraničních věcí. (…) Budu mít dohodu o pracovní činnosti za symbolickou odměnu, takže se budu dál věnovat i práci europoslance. (…).“

Ovšem plný pracovní úvazek na dohodu jsem nečekal

Podle maximálního časového rozsahu, minimální odměny nebo mzdy, práv a povinností máme v České republice 3 druhy zaměstnaneckých poměrů:

Na „dohodu“ mohou zaměstnanci dostávat pouze hodinovou sazbu minimální mzdy, ze které (do určitého výdělku) nemusejí platit pojištění. Takže vydělají taky zaměstnavatelé, kteří jinak financují většinu veřejného zdravotnického i důchodového systému.

Miroslav Poche působí jako dobrosrdečný popleta

Spolupráce „na dohodu“ vyhovuje sezónním brigádníkům, ale taky některým šibalům, kteří chtějí ušetřit právě na povinných odvodech: Zaměstnanec sice fakticky pracuje pro firmu na větší než poloviční úvazek, ale má podepsanou jenom dohodu, aby dostával všechny vydělané peníze. Podobně, jako když Miroslav Poche v roce 2010 sponzoroval svoji partaj tak, že celkovou částku rozepsal na členské příspěvky, aby nebyla zdaněná. Svoji kličku tehdy sám prozradil novinářům.

Co myslíte, zkouší šidit na povinných finančních odvodech taky tentokrát? Nebo na ministerstvu ve skutečnosti jenom občas brigádničí, protože nechce plnohodnotný pracovní poměr, aby nepřišel o místo europoslance? Anebo nezná související legislativu? Osobně věřím, že tento zelený socialista, příležitostný zastánce válečných uprchlíků a oponent Miloše Zemana prostě „jenom“ zůstává popletou.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno