„Děkujeme za odvedenou práci, ale už vás bohužel nebudeme potřebovat.“ Zaměstnavatelé obvykle formulují výpověď zdvořile, ale adresáta svého sdělení zpravidla zarmoutí. Člověk poctivě plnil předepsané povinnosti, a přesto ztrácí místo na pracovním trhu. Naštěstí existuje několik finančních berliček, které nám pomohou začít znova. Ještě než případně požádáme o podporu v nezaměstnanosti nebo sociální dávky, propočítejme, na kolik vychází odstupné v roce 2018. Vyjdeme z aktuálního zákoníku práce, který počítá s průměrnými měsíčními výdělky.

1 až 6 průměrných výdělků podle délky pracovního poměru

První možností je, že splňujeme předpoklady pro výkon svojí práce, ale přesto dostaneme „padáka“. Zaměstnavatel nás prostě už nepotřebuje, nebo přesouvá pobočku jinam, končí svoji činnost apod., takže nás propustí prostřednictvím výpovědi či dohody. V takovém případě záleží odstupné na délce dosavadního pracovního poměru. (Přičíst můžeme i předchozí pracovní poměr u téhož zaměstnavatele, pokud pauza nepřesáhla 6 měsíců.)

 1. Méně než rok = odstupné 1 výdělek
 2. Méně než 2 roky = odstupné 2 výdělky
 3. Aspoň 2 roky = odstupné 3 výdělky

Navíc přičítáme ještě další 3 průměrné měsíční výdělky, jestliže zrovna děláme přesčasy v takzvaném kontu pracovní doby, ve vyrovnávacím období podle kolektivní smlouvy – tedy nejvýše 52 týdnů po sobě jdoucích, v rozsahu nejvýše 120 hodin.

12 výplat za pracovní úraz, nemoc z povolání, či ohrožení

Druhou možností je, že máme kvůli dosavadnímu zaměstnání vážný zdravotní problém. Odpovědný lékař potvrdí pracovní úraz, nemoc z povolání, nebo ohrožení nemocí z povolání apod. Pokud kvůli tomu dostaneme výpověď, nebo pracovní poměr skončí dohodou, dostaneme vyšší odstupné: minimálně 12 průměrných měsíčních výdělků. Výjimkou jsou případy, kdy se zaměstnavatel zcela zprostí odpovědnosti, protože k úrazu došlo kvůli neposlušnosti pracovníka – například pod vlivem alkoholu apod.

Odstupné v roce 2018 klesá při návratu zaměstnance

Třetí možností nakonec je, že nadále nemůžeme vykonávat svoji práci kvůli vlastním problémům. Například trpíme zdravotními potížemi, které nemají se zaměstnavatelem pranic společného. Anebo nemáme zákonem předepsanou kvalifikaci, hrubě porušíme svoje povinnosti apod. Pro takové smolaře odstupné v roce 2018 nezbude vůbec.

Ale celková suma klesá také pracovníkům, kteří se poměrně brzy vrátí ke stejnému zaměstnavateli. Odečítáme vždycky poměrnou část odstupného, kterou vlastně už nepotřebujeme, protože získáváme zpátky svoje místo. Příklad: Celá suma normálně chodí v nejbližším výplatním termínu po skončení pracovního poměru. My jsme dostali odstupné ve výši 3 měsíčních výdělků. Ale přesně po 2 měsících uzavíráme se stejným zaměstnavatelem nový pracovní poměr nebo dohodu o pracovní činnosti. Třetinu odstupného tedy musíme vrátit.

10 KOMENTÁŘE

 1. Snacha dostala výpověď k 31.12.2016, pracovní poměr skončí k 28.2.2017 s dvojím odstupným. Vedoucí uzavírá prodejnu z důvodu EET. Pracovala za minimální mzdu, zaměstnavatel neupravil sazbu od nástupu před 14 lety, tedy 58 Kč/hod. V současné době dostává celkem 12 100 Kč/měsíc, bez ohledu na poměrně časté přesčasy. Přitom pracuje v prodejně, kde objednává zboží a sama hlídá sklad, v hodnotě kolem 1 milionu Kč. Nedostala ani dovolenou, kterou chce zaměstnavatel aspoň proplatit.

  24.2., tedy ještě před skončením pracovního poměru, měla podstoupit operaci dlouhodobě nemocného kolene. Kvůli následné měsíční nemocenské by pracovní poměr skončil později. Ale přemýšlíme, že operaci raději odložíme na březen, aby bylo odstupné určitě počítáno ze mzdy a nekleslo kvůli absenci, respektive nemocenské.

 2. Dobrý den. Mám pracovní poměr na dobu neurčitou, ve firmě pracuji více než jeden rok. Zaměstnavatel mi nyní oznámil, že moje služby už nepotřebuje, respektive najme místo mě agenturního pracovníka. Podle toho, co tady čtu, mám právo na dvouměsíční výpovědní lhůtu a odstupné za dva měsíce. Anebo musím odejít hned k 1.3.2017 a zaměstnavatel mi potom vyplatí odstupné? Možná se snaží vymyslet nějakou kličku. Jaký je tedy správný postup? Děkuji za odpověď.

  • Petro, neznám sice přesně všechny detaily, ale za normálních okolností máte pravdu, respektive právo na dvouměsíční výpovědní lhůtu (pokud jste dostala písemnou výpověď během února, končíte posledního dubna) + 2 průměrné měsíční výdělky jako odstupné. Takže hlavně zaměstnavateli nepodepisujte nic ve smyslu: „Odcházím sama na vlastní žádost, a to okamžitě.“ Některé firmy bohužel dávají zaměstnancům podepsat různé „dohody“, kterými zkouší setřást část svojí odpovědnosti a ušetřit.

 3. Jsem podnikatel. Můžete mi říct jeden jediný důvod, proč bych vyhazovala zaměstnance, se kterým jsem spokojená? V dnešní době, kdy je velký nedostatek lidí, kteří chtějí pravidelně a zodpovědně chodit do práce! A pokud se zaměstnancem spokojena nejsem (například protože nepříjemně vystupuje vůči zákazníkům, vynáší informace z podniku, často absentuje, neochotně a nezodpovědně přistupuje k práci atd.) – tak dotyčnému jedinci musím ještě zaplatit, aby odešel?

  Postrádám „slušný“ postup, jak ukončit smlouvu se zaměstnancem, abychom nemuseli platit odstupné! Při dnešních mzdových nákladech jde o fakt vysokou částku, zvlášť pro menší firmy! Nastává v České republice situace, kdy budou zaměstnavatelé potřebovat ochranu?

  • Ano, přesně. Plať mi, zaměstnavateli, přestože jsem flákač. Mám právo na tvoje peníze, bez ohledu na svoji práci, nebo spíše pasivitu. Dnešní realita. Zaměstnance už nikdy!

 4. Dobrý den, zaměstnavatel mně dal k podpisu výpověď dohodou, ve smyslu paragrafu 49 zákona č. 262/2006. Důvodem jsou prodejní změny a nová pracovní náplň na mojí dosavadní pozici Key Account Manager, kam chtějí přijmout juniorního a logicky levnějšího obchodníka. Je tedy, prosím vás, faktickým (formálně správným) důvodem moje nadbytečnost?

  Zaměstnavatel chce, abych odešel ihned (bez výpovědní lhůty) a nabízí mně 3 platy odstupného, což považuji za neférové jednání. Jsem zde zaměstnaný více než 5 let a myslím, že zasluhuji lepší podmínky. Co mohu požadovat a na jaké odstupné mám nárok?

  • Petře, já osobně bych dohodu o rozvázání pracovního poměru (ve smyslu § 49 zákoníku práce) nepodepisoval. Nechal bych zaměstnavatele, aby mi dal plnohodnotnou výpověď (ve smyslu § 50), která znamená taky výpovědní dobu minimálně 2 měsíce (počínaje prvním dnem následujícího kalendářního měsíce).

   Podle Vašeho popisu Však nemáte automatické zákonné právo na vyšší odstupné nežli 3 průměrné měsíční výdělky, protože neděláte přesčasy v takzvaném kontu pracovní doby (ve zvláštním rozvrhu podle kolektivní odborářské smlouvy nebo vnitřního firemního předpisu), ani netrpíte kvůli zaměstnání vážnými zdravotními problémy.

  • Tříměsíční odstupné berte. Ale nic nedostanete, pokud podepíšete paragraf 49: Ukončení pracovního poměru dohodou ze stany zaměstnance. Ať dá výpověď zaměstnavatel.

   A další varování pro všechny: Pozor, abyste při podávání výpovědi nebyli zrovna nemocní, nebo dlouhodobě neonemocněli ve výpovědní lhůtě, která by se potom případně posunula až do doby vašeho uzdravení.

 5. Manželka dostala smlouvu na dobu určitou od 1.1.2016 do 31.12.2016, která však již od 1.10.2016 byla změněna na dobu neurčitou. K 1.1.2018 zřejmě bude propuštěna v důsledku rušení pracovního místa. Má nárok na odstupné? Neoficiálně slyšela, že údajně takové právo nemá. Děkuji za odpověď. Janík

  • Dobrý den, pane Janíku. Pokud Vaše paní manželka nepracuje na dohodu o provedení práce nebo dohodu o pracovní činnosti, tedy pokud má plnohodnotnou pracovní smlouvu od 1.1.2016 (bez ohledu na změnu doby určité na dobu neurčitou *) a dostane výpověď kvůli organizačním změnám, potom má 31.12.2017, respektive 1.1.2018 nárok na odstupné ve výši 3 průměrných měsíčních výdělků. Služba pro současného zaměstnavatele totiž potrvá 2 roky. Do neférové firmy, kde není zákoník práce dodržován, lze pozvat Státní úřad inspekce práce. Přeji Vám i Vaší paní manželce hodně zdaru.

   * V zákoníku práce stojí: „Za dobu trvání pracovního poměru se považuje i doba trvání předchozího pracovního poměru u téhož zaměstnavatele, pokud doba od jeho skončení do vzniku následujícího pracovního poměru nepřesáhla dobu 6 měsíců.“

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno