Zaměstnavatel má za svého kmenového zaměstnance morální zodpovědnost, takže na rozloučenou přidává finanční „padák“, aby výpověď příliš nebolela. Odstupné počítáme podle délky dosavadní spolupráce, ale záleží také na dalších faktorech, například na zdravotním stavu propuštěného jedince. Všechny alternativy přepočítá naše kalkulačka.

Poctivě plníte předepsané povinnosti, veškerou svoji tvůrčí energii věnujete jediné firmě a potom najednou… Konec! Zaměstnavatel přijde o zakázky, nebo prostě změní plány – a propustí vás. V ideálním případě vám přitom poděkuje a každopádně musí respektovat vaše práva. Například pokud máte uzavřenou pracovní smlouvu, pravděpodobně dostanete odstupné, jehož minimální výši stanovuje zákoník práce (č. 262/2006 Sb.).


Jak počítá kalkulačka

 1. Sečteme vaše hrubé mzdy a odměny, které jste vydělali za předchozí kalendářní čtvrtletí (za leden až březen, nebo duben až červen, případně červenec až září, eventuálně říjen až prosinec). Nezapočítáváme náhrady za dovolenou nebo pracovní neschopnost.
 2. Sečteme, kolik hodin jste odpracovali v předchozím kalendářním čtvrtletí. Opět nezapočítáváme dovolenou, ani dobu pracovní neschopnosti.
 3. Spočítáme průměrnou hodinovou mzdu za předchozí kvartál, tento mezivýsledek následně vynásobíme vaší běžnou týdenní pracovní dobou (standardně 40 hodinami, pokud nemáte kratší úvazek), ještě jednou násobíme koeficientem 4,348 – a vyjde průměrný měsíční výdělek, nejméně však minimální mzda (96,40 Kč/hodinu).
 4. Průměrný měsíční výdělek následně násobíme jednou, nebo víckrát. Záleží na délce vašeho pracovního poměru, na směnném režimu a zdravotním stavu.
 5. Nakonec odečteme 15% daň, a známe odstupné.

1 až 6 průměrných výdělků

Možná nadále splňujete předpoklady pro svojí práci, ale přesto dostanete „padáka“. Zaměstnavatel už vás nepotřebuje, nebo přesouvá pobočku, ukončuje svoje podnikání apod., takže vás propustí prostřednictvím výpovědi či dohody. Odstupné potom záleží na délce dosavadní spolupráce. (Přičíst můžeme i předchozí pracovní poměr u téhož zaměstnavatele, pokud pauza nepřesáhla 6 měsíců.)

 1. Méně než rok = odstupné 1 výdělek
 2. Aspoň 1 a méně než 2 roky = odstupné 2 výdělky
 3. Aspoň 2 roky = odstupné 3 výdělky

Navíc přičítáme ještě další 3 průměrné měsíční výdělky, jestliže zrovna děláte přesčasy, které mají být podle kolektivní smlouvy započteny do budoucího „vyrovnávacího období“ (jde o takzvané „konto pracovní doby“).

Celoroční kompenzace

Nebo kvůli dosavadnímu zaměstnání máte vážný zdravotní problém. Odpovědný lékař vám potvrdí pracovní úraz, nemoc z povolání, ohrožení apod. Pokud kvůli tomu dostanete výpověď, nebo pracovní poměr skončí dohodou, získáváte nárok na vyšší odstupné: minimálně 12 průměrných měsíčních výdělků. Výjimkou jsou případy, kdy se zaměstnavatel zcela zprostí odpovědnosti, protože se pracovník poranil vlastní vinou – například v opilosti apod.

Odstupné může v roce 2022 klesnout

Ale možná ztratíte práci kvůli vlastním problémům, za které zaměstnavatel neodpovídá. Například trpíte dědičnými zdravotními potížemi, nemáte zákonem předepsanou kvalifikaci, hrubě porušíte své povinnosti apod. V takovém případě žádný finanční „padák“ dostat nemusíte.

A nárokové odstupné klesá zaměstnancům, kteří se rychle vrátí ke stejnému zaměstnavateli. Například pokud na rozloučenou dostanete 3 průměrné měsíční výdělky, ale po 2 měsících uzavřete se stejnou firmou novou pracovní smlouvu, třetinu odstupného pravděpodobně budete muset vrátit.

Autor úvodní ilustrační fotografie: Günther Schneider

12 KOMENTÁŘE

 1. Snacha dostala výpověď k 31.12.2016, pracovní poměr skončí k 28.2.2017 s dvojím odstupným. Vedoucí uzavírá prodejnu z důvodu EET. Pracovala za minimální mzdu, zaměstnavatel neupravil sazbu od nástupu před 14 lety, tedy 58 Kč/hod. V současné době dostává celkem 12 100 Kč/měsíc, bez ohledu na poměrně časté přesčasy. Přitom pracuje v prodejně, kde objednává zboží a sama hlídá sklad, v hodnotě kolem 1 milionu Kč. Nedostala ani dovolenou, kterou chce zaměstnavatel aspoň proplatit.

  24.2., tedy ještě před skončením pracovního poměru, měla podstoupit operaci dlouhodobě nemocného kolene. Kvůli následné měsíční nemocenské by pracovní poměr skončil později. Ale přemýšlíme, že operaci raději odložíme na březen, aby bylo odstupné určitě počítáno ze mzdy a nekleslo kvůli absenci, respektive nemocenské.

 2. Dobrý den. Mám pracovní poměr na dobu neurčitou, ve firmě pracuji více než jeden rok. Zaměstnavatel mi nyní oznámil, že moje služby už nepotřebuje, respektive najme místo mě agenturního pracovníka. Podle toho, co tady čtu, mám právo na dvouměsíční výpovědní lhůtu a odstupné za dva měsíce. Anebo musím odejít hned k 1.3.2017 a zaměstnavatel mi potom vyplatí odstupné? Možná se snaží vymyslet nějakou kličku. Jaký je tedy správný postup? Děkuji za odpověď.

  • Petro, neznám sice přesně všechny detaily, ale za normálních okolností máte pravdu, respektive právo na dvouměsíční výpovědní lhůtu (pokud jste dostala písemnou výpověď během února, končíte posledního dubna) + 2 průměrné měsíční výdělky jako odstupné. Takže hlavně zaměstnavateli nepodepisujte nic ve smyslu: „Odcházím sama na vlastní žádost, a to okamžitě.“ Některé firmy bohužel dávají zaměstnancům podepsat různé „dohody“, kterými zkouší setřást část svojí odpovědnosti a ušetřit.

 3. Jsem podnikatel. Můžete mi říct jeden jediný důvod, proč bych vyhazovala zaměstnance, se kterým jsem spokojená? V dnešní době, kdy je velký nedostatek lidí, kteří chtějí pravidelně a zodpovědně chodit do práce! A pokud se zaměstnancem spokojena nejsem (například protože nepříjemně vystupuje vůči zákazníkům, vynáší informace z podniku, často absentuje, neochotně a nezodpovědně přistupuje k práci atd.) – tak dotyčnému jedinci musím ještě zaplatit, aby odešel?

  Postrádám „slušný“ postup, jak ukončit smlouvu se zaměstnancem, abychom nemuseli platit odstupné! Při dnešních mzdových nákladech jde o fakt vysokou částku, zvlášť pro menší firmy! Nastává v České republice situace, kdy budou zaměstnavatelé potřebovat ochranu?

  • Ano, přesně. Plať mi, zaměstnavateli, přestože jsem flákač. Mám právo na tvoje peníze, bez ohledu na svoji práci, nebo spíše pasivitu. Dnešní realita. Zaměstnance už nikdy!

 4. Dobrý den, zaměstnavatel mně dal k podpisu výpověď dohodou, ve smyslu paragrafu 49 zákona č. 262/2006. Důvodem jsou prodejní změny a nová pracovní náplň na mojí dosavadní pozici Key Account Manager, kam chtějí přijmout juniorního a logicky levnějšího obchodníka. Je tedy, prosím vás, faktickým (formálně správným) důvodem moje nadbytečnost?

  Zaměstnavatel chce, abych odešel ihned (bez výpovědní lhůty) a nabízí mně 3 platy odstupného, což považuji za neférové jednání. Jsem zde zaměstnaný více než 5 let a myslím, že zasluhuji lepší podmínky. Co mohu požadovat a na jaké odstupné mám nárok?

  • Petře, já osobně bych dohodu o rozvázání pracovního poměru (ve smyslu § 49 zákoníku práce) nepodepisoval. Nechal bych zaměstnavatele, aby mi dal plnohodnotnou výpověď (ve smyslu § 50), která znamená taky výpovědní dobu minimálně 2 měsíce (počínaje prvním dnem následujícího kalendářního měsíce).

   Podle Vašeho popisu Však nemáte automatické zákonné právo na vyšší odstupné nežli 3 průměrné měsíční výdělky, protože neděláte přesčasy v takzvaném kontu pracovní doby (ve zvláštním rozvrhu podle kolektivní odborářské smlouvy nebo vnitřního firemního předpisu), ani netrpíte kvůli zaměstnání vážnými zdravotními problémy.

  • Tříměsíční odstupné berte. Ale nic nedostanete, pokud podepíšete paragraf 49: Ukončení pracovního poměru dohodou ze stany zaměstnance. Ať dá výpověď zaměstnavatel.

   A další varování pro všechny: Pozor, abyste při podávání výpovědi nebyli zrovna nemocní, nebo dlouhodobě neonemocněli ve výpovědní lhůtě, která by se potom případně posunula až do doby vašeho uzdravení.

 5. Manželka dostala smlouvu na dobu určitou od 1.1.2016 do 31.12.2016, která však již od 1.10.2016 byla změněna na dobu neurčitou. K 1.1.2018 zřejmě bude propuštěna v důsledku rušení pracovního místa. Má nárok na odstupné? Neoficiálně slyšela, že údajně takové právo nemá. Děkuji za odpověď. Janík

  • Dobrý den, pane Janíku. Pokud Vaše paní manželka nepracuje na dohodu o provedení práce nebo dohodu o pracovní činnosti, tedy pokud má plnohodnotnou pracovní smlouvu od 1.1.2016 (bez ohledu na změnu doby určité na dobu neurčitou *) a dostane výpověď kvůli organizačním změnám, potom má 31.12.2017, respektive 1.1.2018 nárok na odstupné ve výši 3 průměrných měsíčních výdělků. Služba pro současného zaměstnavatele totiž potrvá 2 roky. Do neférové firmy, kde není zákoník práce dodržován, lze pozvat Státní úřad inspekce práce. Přeji Vám i Vaší paní manželce hodně zdaru.

   * V zákoníku práce stojí: „Za dobu trvání pracovního poměru se považuje i doba trvání předchozího pracovního poměru u téhož zaměstnavatele, pokud doba od jeho skončení do vzniku následujícího pracovního poměru nepřesáhla dobu 6 měsíců.“

 6. Dobrý den pane Wolfe,

  mám pracovní poměr na dobu neurčitou od 1.7.2019. Dnes mi zaměstnavatel oznámil, že 29.6.21 obdržím výpověď z organizačních důvodů /propustí zhruba 35 lidí v různých časových vlnách/. Zaměstnavatel trvá na dodržení 2 měsíční výpovědní lhůty, tj. 31.8.2021. Můj dotaz zní, které datum je klíčové pro určení výše odstupného: 1. datum, kdy podepisuji výpověď – dohodu, anebo 2. datum skutečného ukončení pracovního poměru, tj. 31.8.2021? Je to těsně na hraně 2. a 3. roku. Budu tedy bita v odstupném o 1 plat, nebo ne?

  Předem děkuji,

  Vasileva

  • Dobrý den, paní Vasilevo, podle mého názoru rozhoduje datum skutečného ukončení pracovního poměru, tedy závěr výpovědní lhůty.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno