Od samého dětství jsme obklopeni roztomilými napodobeninami zvířat. Měkcí plyšáci sebou poslušně nechají cloumat, pohádkové kravičky a prasátka mluví lidskou řečí. O historii másla nebo šunky raději příliš nemluvíme. Ovšem někdo mezitím musí pečovat o skutečná zvířata, která vylučují exkrementy, občas onemocní a lidským slovům nerozumějí. Co přesně dělají veterinář, zoolog a veterinární technik? Jakou mají zaručenou mzdu a platovou třídu? Všechno víme!

Vyhledávač Úřadu práce ukazuje, že zoolog sežene zaměstnání jenom těžko. Veterináři a veterinářky (doktoři veterinární medicíny – MVDr.) dostávají pracovních nabídek pomálu, ovšem mohou provozovat soukromou praxi. Nejžádanější je veterinární technik, případně veterinární asistent, veterinární sestra nebo zootechnik. Podmínkou bývá střední odborné vzdělání v zemědělském, veterinárním nebo zdravotnickém oboru. Nabízené finanční odměny začínají kolem 12 000 Kč hrubého měsíčně. Přitom zaměstnavatel musí vyplácet aspoň takzvanou zaručenou mzdu, podle náročnosti vykonávané činnosti!

ZARUČENÁ MZDA 2022
SkupinaTřídaKč/h.Kč/m.
1.1.+2.96,4016 200
2.3.+4.106,5017 900
3.5.+6.117,5019 700
4.7.+8.129,8021 800
5.9.+10.143,3024 100
6.11.+12.158,2026 600
7.13.+14.174,7029 400
8.15.+16.192,8032 400

Do 2. skupiny prací počítáme například: „Pomocné práce při ošetřování zvířat.“
Do 3. skupiny prací počítáme například: „Ošetřování a kování koňských kopyt, úprava podkov, kování zdravých a nedeformovaných kopyt.“ Nebo: „Samostatné ošetřování zvířat včetně krmení, odborná pomoc při veterinárních zákrocích.“
Do 4. skupiny prací počítáme například: „Komplexní ošetřování vzácných a ohrožených druhů zvířat včetně umělého odchovu jejich mláďat.“

Veterinář, veterinární technik a zoolog ve veřejném sektoru

V oficiálním katalogu prací mají všichni svoje číslo: VETERINÁRNÍ TECHNIK 2.18.14, VETERINÁRNÍ LÉKAŘ 2.18.15 a ZOOLOG 2.18.16. Pokud pracujete přímo pro obec, příspěvkovou organizaci nebo jinou veřejnou instituci, pobíráte základní hrubý plat podle příslušné tabulky a případně také příplatky. Rozhoduje vzdělání a předešlá praxe (neboli platový stupeň) a náročnost vykonávané práce (neboli platová třída). Tady rozebereme právě obtížnost činností, které provádí konkrétní veterinární technik, veterinář nebo zoolog.

Pozor! Ve vyšší platové třídě nemusíte vykonávat všechny úkony, které pod ni spadají. Stačí mít ve smluvním popisu práce uvedenou některou činnost. Například: Odborné práce preventivní, diagnostické a léčebné v ochraně zdraví zvířat nebo veřejného zdraví vykonávané veterinárním lékařem po zařazení do specializační přípravy (veterinář).“

VETERINÁRNÍ TECHNIK (v Katalogu prací má číslo 2.18.14)

Veterinární technik v 8. platové třídě

Samostatné provádění odborných veterinárních vyšetření, například parazitologických, zhotovování preparátů a odběr biologického materiálu.

Veterinární technik v 9. platové třídě

Zajišťování a koordinace odborných veterinárně-technických prací při prohlídce zvířat a masa.

VETERINÁRNÍ LÉKAŘ (v Katalogu prací má číslo 2.18.15)

Veterinář v 11. platové třídě

Práce preventivní, diagnostické a léčebné v ochraně zdraví zvířat nebo veřejného zdraví pod vedením veterinárního lékaře se specializovanou působností.

Veterinář ve 12. platové třídě

Odborné práce preventivní, diagnostické a léčebné v ochraně zdraví zvířat nebo veřejného zdraví vykonávané veterinárním lékařem po zařazení do specializační přípravy.

Veterinář ve 13. platové třídě

Specializované odborné práce preventivní, diagnostické a léčebné v ochraně zdraví zvířat nebo veřejného zdraví, koordinace ochrany zdraví zvířat a veřejného zdraví a organizace, k jejichž výkonu je nezbytné získání základní specializace.

Veterinář ve 14. platové třídě

Vykonávání složitých a náročných odborných prací preventivních, diagnostických a léčebných v ochraně zdraví zvířat nebo veřejného zdraví, k jejichž výkonu je nezbytné získání vyšší specializace. Stanovování léčebných postupů a ozdravovacích programů.

ZOOLOG (v Katalogu prací má číslo 2.18.16)

Zoolog v 9. platové třídě

Sestavování a tvorba krmných dávek při chovu cizokrajných, ohrožených, vzácných nebo handicapovaných zvířat, vedení odborné evidence chovů a zpracovávání odborných zpráv.

Zoolog v 10. platové třídě

Sestavování plánu chovu a stanovování podmínek chovu cizokrajných, ohrožených, vzácných nebo handicapovaných zvířat včetně koordinace chovatelských prací, kontroly, poradenských a dalších odborných činností.

Zoolog v 11. platové třídě

Metodické usměrňování a dohled nad chovem cizokrajných, ohrožených nebo vzácných zvířat.

Zoolog ve 12. platové třídě

Stanovování koncepčních záměrů rozvoje chovu zvěře v ZOO.

Zoolog ve 13. platové třídě

Stanovování komplexních koncepcí a prognóz chovů cizokrajných, ohrožených a vzácných druhů zvěře.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno