Šéfové školských odborů oznámili, že v pondělí 27. listopadu 2023 nebudou učit. Chtějí tak protestovat proti vládě, která podle jejich názoru nekoncepčně zasahuje do vzdělávacího systému a nepřijatelně škrtá ve státním rozpočtu. Otázka však zní, jestli skutečně proběhne masová stávka učitelů 2023. Seznam škol, které plánují jednodenní protestní pauzu, zatím není dlouhý.

Ještě zažijeme perné chvilky

Virovou pandemii vystřídala válka, energetická krize a vysoká inflace. V letech 2020 a 2021 byly zavírány školy, aby se nešířil covid-19. Potom ruský diktátor Vladimir Putin vystupňoval svoji dlouhodobou agresivitu, rozbombardoval Ukrajinu a protiprávně zastavil dodávky zemního plynu do České republiky.

Naši politici uvedené krize nezpůsobili, naopak proti nim bojují. Vláda Andreje Babiše (ANO + ČSSD) vyhlašovala karantény a vypovídala ruské diplomaty. Vláda Petra Fialy (ODS + STAN + TOP 09 + KDU-ČSL + Piráti) zajistila dostatek zemního plynu, dotuje energie, razantně zvýšila sociální dávky a důchody… Ale státní rozpočet klesá do deficitu, potřebuje vyšší příjmy nebo nižší výdaje, a proto ani nadcházející rok 2024 nebude lehký.

Odboroví předáci protestují

Vláda připravila konsolidační balíček, který není populistický ani populární. Stoupnou daně z nemovitostí, tepla, hazardu, lihu nebo cigaret. Vzrostou také regulované poplatky za elektřinu. Pomaleji porostou důchody. Zmrazeny zůstanou platové tarify ve veřejné sféře, ve školství budou propouštěni školníci, kuchařky a uklízečky. Výrazně klesnou dotace na energie, úspornější budou také zaměstnanecké benefity…

Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) odsuzuje Putinovu válečnou agresi. Ale v pondělí 27. listopadu 2023 bude protestovat proti propadu tuzemské životní úrovně a proti politice naší vlády. Někteří odboráři v průmyslu a úřadech na hodinu přeruší svoji práci. Školské odbory (ČMOS PŠ) jdou ještě dále, jejich předáci vyhlásili celodenní stávku. V praxi ovšem záleží na každém pedagogovi, zda se přidá, nebo nepřidá.

Stávka učitelů 2023 –⁠ seznam škol

„Připojujeme se, protože plánované škrty ohrožují kvalitu našeho školství,“ argumentuje ZŠ Mašovice na Znojemsku. „Podle navrhovaného rozpočtu budou školám v příštím roce chybět miliardy Kč,“ přidává se Slovanské gymnázium Olomouc. „Nechceme, aby na pedagoga připadalo více dětí než doposud,“ navazuje MŠ Pampeliška v Jablonci nad Nisou. „Nemůžeme propustit naše kuchařky,“ zapojuje se také ZŠ a MŠ Zličín.

Většina jejich kolegů se ke stávce (zatím) nepřipojila. Školské odbory doporučují pedagogům, aby nejpozději v pátek 24. listopadu oznámili svým zaměstnavatelům, že v pondělí budou stávkovat. Předseda ČMOS PŠ František Dobšík nereaguje na moje dotazy, zda sepisuje seznam stávkujících škol. Některé přitom na svých internetových stránkách avizují, že omezí nebo zcela přeruší provoz. Stávka učitelů 2023, seznam škol:

Závěrečnou mapu zveřejnil spolek Učitelská platforma. Zachycuje školy, které byly do stávky přihlášeny přes internetový formulář.

1 komentář

  1. Když se do školství nedají žádné slušné finanční prostředky a nedají se vysokoškolsky vzdělaným učitelům takové platy jako ostatním vzdělaným lidem v jiném oboru, tak to ve školství bude vypadat uboze. Politici, kteří jsou neúměrně finančně ohodnoceni, nemohou rozhodovat o druhých, kolik mají mít příjem. Pokud tuto myšlenku nepřijmou, tak se nic nezmění.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno