Když socialista potká křesťana, samozřejmě spřádají lidumilné a bohumilé plány. Ale přinese jejich spolupráce chutné, nebo aspoň stravitelné plody? Co když jim zamkne kasu další koaliční partner, ambiciózní a populární oligarcha? Navzdory svým příslibům, současná vláda ve složení ČSSD + KDU-ČSL + ANO zmrazila existenční minimum a životní minimum 2016!

„Kvůli růstu cen zvažuje ministerstvo práce a sociálních věcí, že zvýší dávky, které mají lidem v nouzi zajistit přežití. Vláda chce zvýšit životní minimum o 200 korun,“ referovala předloni média. Ministryně sociálních věcí Michaela Marksová potom couvla a nechala částky stejné. Životní minimum přitom slouží pro výpočet příspěvku na živobytímimořádné okamžité pomoci, porodného, příspěvku na bydlení, doplatku na bydlenírodičovské a přídavku na dítě. Vloni naše vláda zase slibovala valorizaci. Existenční a životní minimum 2016 podle ministerstva sociálních věcí mělo stoupnout „zhruba o 150 až 200 korun“. Bohužel Michaela Marksová zase podlehla koaličním partnerům, couvla a následující tabulka ukazuje smutný definitivní výsledek.

2007 - 20112012 - 20162017 (?)
Existenční minimum na osobu202022002350 (?)
Životní minimum pro samostatně žijící osobu312634103610 (?)
Životní minimum pro větší domácnost1. dospělá osoba288031403340 (?)
2. a každá další dospělá osoba26002 8303030 (?)
nezaopatřené dítě od 15 do 26 let225024502650 (?)
dítě od 6 do 15 let196021402340 (?)
dítě do 6 let160017401940 (?)

Pesimisté měli pravdu, obě minima zůstávají zmražená

Nízkopříjmové domácnosti zažívají určité „déjà vu“: opakovaný sen, nebo spíše noční můru, ze které není probuzení. Podobně jako sociálně-demokratičtí ministři akceptovali spíše minimální mzdu navrhovanou zaměstnavateli, než vyšší požadavek odborářů, také tady ukročili doprava. Argumenty známe z dřívějška – ekonomická a politická realita vyžaduje trpělivost, lidé mají raději pracovat než obírat stát atd. apod. Existenční minimum a životní minimum 2016 zůstává stejné, jako vloni a předloni. Připomeňme, že Úřad práce počítá vyšší částku pro celou domácnost.

Existenční a životní minimum 2016 podle optimistů

Plané vládní přísliby vlastně byly poměrně skromné. Kdyby existenční minimum povyrostlo o 150 Kč, příjemci související sociální dávky získají každodenně jenom kousek pečiva, anebo 33 miligramů medu navíc. Zkrátka nic moc. Existenční minimum zajišťuje jenom prosté přežití a vlastně trestá občany, kteří ztratili práci kvůli hrubému přestupku, neplatí výživné apod. Vyšší standard vyžaduje alespoň základní snahu a disciplínu. Pokud životní minimum 2017 stoupne každé osobě o 200 Kč, pětičlenná domácnost získá navíc tisícovku měsíčně.

Zajímá vás existenční nebo životní minimum 2016 podrobněji? Využijte diskusní fórum pod článkem!

20 KOMENTÁŘE

 1. Bláboly některých lidí tady mě opravdu udivují. Jsem samoživitelka s dvouletou dcerou. Otec výživné neplatí. Na hmotné nouzi mě doplácí pouze do výše životního minima. To znamená mé příjmy jsou necelých 5 000,- . Elektriku, plyn, rozhlas ani odpad za mě nikdy nezaplatili, když jsem se zeptala na dávku MOP na pořízení kočárku a postýlky nedostala jsem opět nic, jen mě ještě půl roku navštěvovaly dámy z charity, ikyž jsem o ně opravdu nestála, ale paní ze sociálky mi je sem posílala, asi na kafe a za odměnu jsem dostala dvě podělaný bídyčka a prodřený punčocháče. Takže mi polibte záda tam kde končí, protože i na rodičovské se zde živoří a nepřehazují se prachy vidlema jak vy to popisujete Ajvi. Ani u zubaře nemám slevu, brýle jsem platila jako lidé zaměstnaní. .. já v tom teda nic úžasnýho a super nevidím vy snad ano? Pak to nemáte v hlavě v pořádku…

 2. Koho to má potrestat a proč? To se lidi nezastavíte před ničím?
  Jsem v invalidním důchodě. Exekuce které mě postihly z důvodu ručení bankovního úvěru jako statutára, dluhy mně zůstaly po likvidaci spol. majitelem. Důchod mám 5 900,- Kč – exekuce = 3200,- Kč. Pracovat nemá smysl, zůstane mi stejně. Ptám se toho idiota Ajvi, ať mi poradí, když sníží životní minimum, co by dělal on, nebo se mám jít radši zastřelit???

 3. Životní minimum je potřeba snížit. Pokud je za stávající situace možné, že rodiny žijící ze životního minima a příspěvku a doplatku na bydlení, si na vše další, co potřebují, požádají o dávku mimořádné okamžité pomoci, takže nemusí platit popelnice, poplatek ze TV a rozhlas. Obdrží 5000 na pračku, 5000 na lednici, další peníze na stůl, postele. V září příspěvek na školu, v létě příspěvek na letní tábor, doplatek na brýle. Doplatek na nedoplatek za elektřinu, plyn, vodu, v Praze slevu 50 % na Open card. Tak má v konečném součtu rodina 2 dospělých a 2 dětí každý měsíc o cca 2000,- vyšší příjem, než stejná pracující rodina, která nemá nárok na nic, a na vše si musí vydělat. A ještě lepší je situace, kdy v pracující rodině někdo onemocní, hned jsou i pod hranicí životního minima, ale nikoho to nezajímá. Když onemocní lempl ne dávkách, nepřijde ani o korunu. Takže za mě – snížit, ale razantně snížit dávky, nebo začít MOP vyplácet jen na to, co je uvedeno v zákoně. Tj. v případě nouze, při mimořádných situacích, např. povodeň, požár – a pro všechny, nejen pro nepracující, pobírající hmotnou nouzi. To, že dítě půjde každý rok 1. září do školy, nebo bude chtít jet někam o prázdninách, mi nepřijde jako mimořádná situace. Stejně mi nepřijde jako mimořádná situace, že se někomu rozbije pračka.

  • Souhlasím s komentářem přede mnou, měla jsem teď 14 dní ošetřování, to jsem brala 3 200 Kč, výplatu 3 700 Kč a výživné na dceru 3 500 Kč, super život a popelnice jsem zaplatit musela a nikdo se neptá, jestli mám, nebo nemám.

  • Odmítám takzvaný sociální stát, šikovným stačí volný trh! Lidi jsou svině, nejlepší motivační programy jsou: bič, náhubek a vojenský rytmus! Jsem hrdá rasistka, vůči slovanskému póvlu obzvlášť! Všechny bych seřezala, poslala na galeje a tyhle absurdní sociální výmysly okamžitě zrušila! Potom by svět fungoval jako stroj, věřte mi, mám tady nejvyšší IQ!

   • Ty volný trhu! Já jsem díky autismu (Aspergerovu syndromu) velmi šikovný v technických oborech, ale mám výkonnost sníženou o 40 %. A firmy sice brečí, že nemají lidi na technické pozice, avšak nejsou schopny se přizpůsobit potřebám lidí se zdravotním postižením: například chráněnou dílnou, oddělenou od hlavního provozu ve fabrice. Důsledek: pomlouvání a šikana kvůli mojí „jinakosti“. A teď musím prosit doktora, aby mne osvobodil od „potupné“ veřejné služby.

  • Odpůrcům sociálního systému bych ráda položila otázku: Na kolik byste snížili životní minimum mamince, která sama vychovává 3 děti a ztratila pomocnici na hlídání, takže musela dát v práci výpověď? Pobírá sociální dávky něco málo přes 17 000 Kč, z toho 13 000 stojí bydlení + školka atd. Na měsíc pro 4 lidi zbývá něco přes 4 000 Kč. Práce v okolí je, ale pouze 12hodinové směny a nepřetržitý provoz, hlídání prostě nesežene… Pracovat chce, kvůli dětem ale nemůže. A ještě něco: Když pracovala, měla o 3 000 Kč více, z toho 1 000 Kč projezdila.

  • Nedostala jsem nikdy nic, ačkoli jsem opakované žádala, nosím od mala dioptrické brýle, mám nemocné zuby… Nikdy mně nic nedaly, jenom při změně občanky a to je vše. Popelnice platit musím, na opravu pračky mi daly 200 Kč (při celkových nákladech 800 Kč), to bylo jediné. Zkuste vyžít s léky, s bydlením, za pár korun – tj. cca 70 Kč na den, když musíte platit dopravu na úřady, a to vás dokážou poslat i 2x zpět.

  • Milí kritici českého sociálního systému, není pravda, že stát vyrovnává nedoplatek za elektřinu a plyn – takové vymoženosti snad mají jenom v Kanadě… Kdo někdy byl na Úřadu práce a něco žádal, zná tvrdou realitu.

   • Kiki, nedoplácí, ale proplácí nejvyšší zálohy a nepožaduje zpět vratky. Tedy český póvl si nastaví největší zálohy tak, aby neměl nedoplatek, ale přeplatek. Stát všechno proplatí, ale přeplatek jde českému póvlu do kapsy.

  • Životní minimum má mít každý. Já žiji se 2 dětmi a manželem pod hranicí životního minima, spíš přežíváme.

   • jasne dyt hytler to myslel taky dobre. Kdyz jste tak dokonala co kdybyjste zadila praci treba jen pro zeny s detmi nebo po materske a jednu smenu,jelikoz jinak to nejde. dat dite do ustavu a pracovat nebo davky a aspon prezit zuby nehty. vase oq, je totalne v hajzlu

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno