Hned na úvod vyřešme jedno důležité dilema. Pokud milujete svoji práci a vyděláte aspoň milion korun ročně, neprodávejte nemovitost sami. Využijte raději služby nějaké dobré realitní kanceláře, která zařídí všechno potřebné, abyste mezitím mohli dělat, co umíte nejlépe. Ale jestli máte víceméně normální příjmy, poradíme vám, proč a jak prodat byt či dům bez realitky.

Kde všude najdete solidního kupce

Tradiční realitní kancelář zprostředkovává obchod a taky právní servis. Pochopitelně není charitou ani neziskovou organizací, za svoje služby bere provizi. Málokdy zaplatí celou marži kupec, spíše ztratí desetitisíce až statisíce korun také prodejce. Naštěstí existuje několik možností, jak prodat nemovitost bez realitky:

  • A/ Zeptejte se příbuzných, kamarádů nebo kolegů, jestli neznají někoho, kdo by mohl koupit vaši nemovitost. Je poměrně málo pravděpodobné, ale nikoli vyloučené, že takhle uspějete.
  • B/ Zveřejněte svoji nabídku v nějakém placeném médiu, například na portálech sreality.cz, bezrealitky.cz apod. Tam rychle oslovíte mnoho potenciálních kupců, ovšem budete muset zaplatit (od 70 Kč).
  • C/ Inzerujte bezplatně například na adrese kuprealitu.cz, nemovitosti-inzerce.cz apod. Tam můžete prodat byt, dům nebo jinou nemovitost bez realitky a teoreticky taky bez advokáta.

Proč (ne)potřebujete právníka

Vy jakožto prodejce dostáváte peníze od kupce, takže zdánlivě nemáte, co ztratit. Představte si však, že uplyne několik let a přijde úřední dopis: „Kupní smlouva obsahovala vážné nedostatky, takže nikdy nebyla platná. Mezitím nemovitost zchátrala a vy máte povinnost zajistit, aby ruina neohrožovala přilehlou cestu.“ Zvažte raději, jestli nenajmete právníka, aby vám připravil bezchybnou kupní smlouvu a ověřil, jestli svůj zisk musíte danit.

  • Poznámka: Daň z příjmu, který vznikl prodejem nemovité věci, podléhá § 4 zákona č. 586/1992 Sb. Daň obvykle neplatí člověk, který byl obyvatelem nemovitosti aspoň předchozí 2 roky, nebo vlastníkem nemovitosti přes 5 let (v případě dědictví započítáváme i dobu, kdy byl majitelem nebožtík – přímý příbuzný či manžel). Na konkrétní situaci však mohou mít různí právníci odlišný názor.

Jak prodat byt či dům bez realitky

Shrnutí: Prodejem nemovitosti bez realitní kanceláře můžete ušetřit desetitisíce až statisíce korun, které byste jinak dali jako provizi zprostředkovateli obchodu. K dispozici máte řadu bezplatných inzertních webů, zaměřených právě na reality. Zvažte však, zda neinvestovat zhruba 5 000 až 10 000 Kč do profesionálního advokátního servisu, abyste předešli potížím. Stále nevíte, jak prodat byt, dům nebo jiný objekt bez realitky? Využijte diskusní fórum!

2 KOMENTÁŘE

  1. 🙂 Pěkný den, musím říct, že vaše konstatování „Základem prodeje je kvalitně sepsaná smlouva, kterou ovšem kdejaký Franta-taky-obchodník sám nepřipraví.“ Ovšem naprosto s vámi souhlasím! V mém případě jsem kupoval dům a to s realitní kanceláři M&M a jsem rád, že jsem se nerozhodl jinak! Když jsem viděl kolik práce má makléř s prodejem, nebylo co řešit. Každopádně je na každém jak se rozhodne a kolik času chce obětovat prodeji či koupi nemovitosti jako takové.

  2. Základem prodeje je kvalitně sepsaná smlouva, kterou ovšem kdejaký Franta-taky-obchodník sám nepřipraví. Z internetu stahovat a doma svépomocně upravovat takzvané „vzory“ rovněž není nejšťastnější řešení. Kdo má dost odvahy, aby riskoval? Prodej nemovitosti bez právníka nebo právně poučeného laika je velmi komplikovaný. Už proto, že všechno zabere čas: katastr, odhadce, převody energií a vlastnického práva, smlouva. Hodiny investovaného času, shánění potřebných informací.

    Někdo není schopen všechno samostatně zvládnout. Většina prodejců ani neví, kde začít. V takovém případě raději zvažme, zda naopak neušetříme čas a nevyužijeme solidní realitní kancelář. Navíc bůhví, jak dlouho bych samostatně svůj byt, dům nebo pozemek nabízel – a mezitím postrádal peníze, tratil, zatímco nemovitost třeba zůstane delší dobu ladem. Někdy, především z pozice prodejce, zkrátka vychází lépe zaplacená záloha, pakliže všechno potřebné zařídí profesionální makléř.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno