My občané České republiky tvoříme jednu velikou rodinu, ve které střední generace živí seniory prostřednictvím společného penzijního systému. Ovšem máme mezi sebou i výjimečné dámy a pány, kteří už sice získali nárok na starobní důchod, ale stále ještě neztratili chuť a sílu vydělávat další peníze. Výborně! Letos můžete dostávat svoji plnou penzi a zároveň mzdu, plat, odměnu z dohody, nebo honorář za podnikání. Na trhu máte víceméně stejná práva, jako dříve narozené ženy a muži, tedy aspoň teoreticky. Praxe někdy nahrává spíše mladíkům  a jindy může příhodnější podmínky využít pracující důchodce 2019.

Minimální mzda, pracovní neschopnost a nemocenská

Státní důchod je vlastně pojistným plněním, které dostáváme za předchozí finanční odvody, kvůli obtížné životní události. Svoji dávku pobírají například někteří sirotci, vdovy a vdovci, protože ztratili rodiče, manžela nebo manželku, a nyní mají těžší život. Další skupinou jsou invalidé, kteří mají na pracovním trhu relativně malé šance kvůli špatnému zdravotnímu stavu. A všichni zasloužilí pracanti, jakmile dosáhnou vysokého věku, dostávají starobní důchod, protože většinou už nestačí rychlému tempu mladších ročníků. Právě o seniorech a seniorkách budeme mluvit tady.

Pracující důchodci jsou spíše výjimkou, a dříve čelili legislativním bariérám, například nesměli se zaměstnavatelem uzavřít smlouvu na dobu delší nežli 1 rok. Nyní, v roce 2019 však platí omezení pouze pro lidi, kteří odešli do předčasné starobní penze: Až do svého důchodového věku mohou vykonávat jenom takovou výdělečnou činnost, ze které nemusejí odvádět sociální pojištění (typicky tedy „na dohodu“), jinak o státní dávku přijdou.

Brigádníci, zaměstnaní na DPČ nebo DPP, mají zákonem garantovanou pouze odměnu ve výši minimální mzdy (aktuálně 79,80 Kč/hodinu hrubého), vyšší ohodnocení záleží na jejich vyjednávacích schopnostech, přesněji na konkrétní nabídce a poptávce. „Plnohodnotný pracující důchodce“ 2019, pokud se zaměstnavatelem uzavřel standardní smlouvu, musí dostávat aspoň tabulkový plat (ve veřejném sektoru)  anebo příslušnou sazbu zaručené mzdy (v soukromé firmě), podle náročnosti svojí aktuální profese.

ZARUČENÁ MZDA 2022
SkupinaTřídaKč/h.Kč/m.
1.1.+2.96,4016 200
2.3.+4.106,5017 900
3.5.+6.117,5019 700
4.7.+8.129,8021 800
5.9.+10.143,3024 100
6.11.+12.158,2026 600
7.13.+14.174,7029 400
8.15.+16.192,8032 400

V případě pracovní neschopnosti musíte navštívit svého lékaře a potom odevzdat zaměstnavateli neschopenku, abyste případně po 3 kalendářních dnech dostali náhradu mzdy. Pokud zdravotní problémy trvají už 14. den, opět zajdete k doktorovi, kde dostanete žádost o nemocenskou, kterou opět předáte zaměstnavateli. Finanční kompenzaci vám spočítá kalkulačka pod TÍMTO odkazem. Nárok na nemocenskou obvykle zaniká po 84 dnech neschopnosti, případně dříve s koncem pracovního poměru.

Vzor daňového přiznání pro pracující důchodce 2019

Skoro všechny formality obvykle vyřizuje za zaměstnance zaměstnavatel. Ale komplikovanější situaci musíme řešit, pokud podnikáme, nebo střídáme pracovní pozice, a samostatně vyplňujeme daňové přiznání. Naštěstí existuje oficiální elektronické systém, přes který můžeme vypsat potřebné údaje a výsledek zaslat Finančnímu úřadu. Sice bychom marně hledali zjednodušenou verzi pro pracující důchodce, ale třeba vám pomůže následující video-návod (ačkoli například takové Estonsko už pokročilo mnohem dál, a tamnímu občanovi stačí jedinkrát kliknout na internetu).

Přepočet a navýšení důchodu pro nejvytrvalejší dříče

Pokud jsme zaměstnáni na pracovní smlouvu, anebo úspěšně podnikáme jako osoby samostatně výdělečně činné, odvádíme sociální pojištění. Jinými slovy, přispíváme na mladé rodiny, nezaměstnané, ale taky na seniory tedy na sebe. Pracující důchodce 2019 má proto, po určitém čase, nárok na odměnu: na přepočet a navýšení svojí penze. Podmínky najdeme v zákoně č. 155/1995 Sb., v § 34, odstavci 4: „Výše procentní výměry (…) se na žádost zvyšuje pojištěnci (…) za každých 360 kalendářních dnů této výdělečné činnosti o 0,4 % výpočtového základu.

Přepočet tedy není automatický, musíte zajít na Okresní správu sociálního zabezpečení (OSSZ) a tam vyplnit žádost. Zde potom můžete výsledek zkontrolovat, pomocí následující orientační kalkulačky.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno