Letos definitivně zjišťujeme, kdo v české politice stojí napravo, ve středu, nalevo – a kdo pouze reaguje na veřejné mínění, protože není ideově ukotven. Andrej Babiš za hnutí Ano tvrdil, že bychom zaručené mzdy neměli zvyšovat. Lidovci (KDU-ČSL) původně navrhovali valorizaci základní sazby o 400 až 600 Kč. Taky socialisté (ČSSD) zprvu hovořili o pětistovce, potom stejně jako komunisti (KSČM) o tisícovce, a nakonec prosadili přírůstek 1 200 Kč. Odboráři (ČMKOS) chtěli, aby zaručená mzda 2018 stoupla na 12 500 Kč až 25 000 Kč, podle náročnosti práce.

Garantovaný příjem zaměstnance výrazně poroste

Podle základní sazby – tedy hrubé minimální mzdy stoupají dalších tarify, přičemž zaokrouhlujeme na stovky nahoru. Rozestupy určí vláda zvláštním právním předpisem, kterým novelizuje svoje nařízení č. 567/2006 Sb. Podle zákoníku práce musejí být nejobtížnější práce ohodnoceny „alespoň“ dvakrát lépe, než nejprostší činnosti.

ZARUČENÁ MZDA 2017/201820172018
SkupinaTřídaKč/hodinuKč/měsícKč/hodinuKč/měsíc
1.1.+2.66,0011.00073,2012.200
2.3.+4.72,9012.20080,8013.500
3.5.+6.80,5013.40089,2014.900
4.7.+8.88,8014.80098,5016.400
5.9.+10.98,1016.400108,8018.100
6.11.+12.108,3018.100120,1020.000
7.13.+14.119,6019.900132,6022.100
8.15.+16.132,0022.000146,4024.400

Minimální mzda platí pro všechny zaměstnance, i když dělají třeba jenom „na dohodu“. Avšak pozor! Zaručená mzda 2018 ochraňuje pouze zaměstnance, kteří mají plnohodnotnou pracovní smlouvu, a jejichž odborový svaz nevyjednal horší podmínky (taková absurdita bohužel není vyloučena)! Ve veřejném sektoru většinou účinkuje vyšší platový tarif, který v takovém případě dostává přednost. Částky jsou hrubé, tedy před odečtením veřejného pojištění a případné daně z příjmu, před započtením případného daňového bonusu.

Zaručená mzda 2018 záleží na obtížnosti práce

Lidské snažení kategorizujeme podle několika právních předpisů. Veřejný sektor podléhá především Katalogu prací a Katalogu správních činností, příslušníci bezpečnostních složek a vojáci mají služební hodnosti a univerzitám stačí vnitřní směrnice. Zaručená mzda 2018 se ovšem týká hlavně soukromých společností (s.r.o., a.s., neziskové a církevní organizace apod.), kde rozdělujeme činnosti do takzvaných skupin prací, jak uvidíme na příkladech.

27 KOMENTÁŘE

 1. Dobrý den, chtěl bych se zeptat, kam byste zařadil obchodního zástupce, který řídí auto a připravuje smlouvy? Děkuji

 2. Dobrý den, jak se mám zachovat v případě, že mi zaměstnavatel nevyplácí zaručenou mzdu, na kterou mám nárok? Požádala jsem ho o nápravu, ale stále se nic neděje a ani dít nebude.

  • Dobrý den, Lucie, popište svoji situaci Státnímu úřadu inspekce práce, třeba v e-mailu, který zašlete na adresu: opava@suip.cz Tato instituce řeší právě takové problémy, jako například že zaměstnavatel nevyplácí zaměstnankyni její zaručenou mzdu, a za porušování zákonů může od firem vybírat i nemalé pokuty. Přeji Vám, aby v ideálním případě Váš šéf „dostal rozum sám od sebe“, anebo aby byla Vaše práva naplněna za pomoci pracovních inspektorů.

 3. Dobrý den, pracuji jako laborantka v metalurgii, mám platovou třídu 65, jakou mám mít zaručenou mzdu v letošním roce při týdenní pracovní době 37,5 hod. Děkuji za odpověď. Jitka

 4. Dobrý den,

  chtěla jsem se zeptat do jaké skupiny bych měla zařadit Obchodního zástupce. Jsme firma nabízející přístroje pro kontrolu železničních kol a daný zaměstnanec obstarává zakázky. V podstatě pracuje na PC, sjednává schůzky s klienty a uzavírá obchody. Myslíte, že bych ho mohla zařadit do 3. skupiny? Děkuji za odpověď.

 5. Dobrý den, mám dotaz ohledně zaručené mzdy pro praktické sestry(zdravotnický asistent). Praktická sestra měla dříve nižší platový stupeň než sestra všeobecná, ale teď po změně v legislativě dostala praktická sestra více pravomocí, ačkoliv stále musí spoustu výkonů provádět pod dohledem odborníka. Spadá tedy praktická sestra stále do kategorie 4. a nebo už jí musíme řadit k ostatním všeobecným sestrám do kategorie 5.

  Moc děkuji za odpověď.

 6. v r. 2016 jsem měl mzdový výměr u soukromé firmy 71,60 za r. 2017 jsem měl dostat 80,50 ale dostal jsem jen 76 kč, Jde to?

 7. Dobrý den, do jaké skupiny zařadit řidiče nákladních automobilů – potažmo řidiče kamionů? Děkuji.

  • Dobrý den, Mirko, dopravě je věnována speciální kapitola, kterou najdete pod TÍMTO odkazem. Záleží na celkové náplni práce daného zaměstnance, možná jde o 3. skupinu, kam patří například: „Řízení, údržba a opravy silničních motorových vozidel s více než 9 místy k sezení včetně řidiče nebo vozidel o celkové hmotnosti nad 3,5 t.“

  • Dobrý den, Petro, přímo ve zpracování dřeva jsem dělníka na pile nenašel. Ale podle obecných skupin prací bych se přimlouval za 2. skupinu, kde stojí:

   „Stejnorodé práce s rámcovým zadáním a s přesně vymezenými výstupy, s větší možností volby jiného postupu a s rámcovými návaznostmi na další procesy (dále jen “jednoduché odborné práce”). Práce s celky a sestavami několika jednotlivých prvků (předmětů) s logickým (účelovým) uspořádáním s dílčími vazbami na jiné celky (sestavy). Práce předpokládající jednoduché pracovní vztahy. Dlouhodobé a jednostranné zatížení větších svalových skupin. Mírně zvýšené psychické nároky spojené se samostatným řešením skupiny stejnorodých časově ustálených pracovních operací podle daných postupů.“

 8. Dobrý den, do jaké skupiny mám zařadit horníky (které nikde nemohu najít), popřípadě obecné práce v dolech, například: důlní elektrikář, důlní zámečník atd.?
  Děkuji.

  • Dobrý den, Terezo, bohužel ani já v podrobných, specializovaných skupinách prací nevidím horníky, respektive důlní, těžební, podzemní činnosti apod. Ale můžeme využít obecné charakteristiky, vizte ZDE. Horník podle mého názoru odpovídá 3. skupině prací: „Zvýšené psychické nároky vyplývající ze samostatného řešení úkolů s různorodými konkrétními jevy a procesy a s nároky na představivost a předvídatelnost, schopnost srovnávání, pozornost a operativnost. Značná smyslová náročnost. Značná zátěž velkých svalových skupin ve velmi ztížených pracovních podmínkách.“

   Konkrétně elektrikář nebo zámečník jsou ovšem specializace, nepřímo popsané ZDE (strojírenství a elektrotechnika), eventuálně ZDE (komunální služby). Například opět ve 3. skupině prací: „Opravy elektrických instalací v průmyslových objektech a občanské vybavenosti.“ Nebo tamtéž: „Tváření kovových materiálů o tloušťce nad 8 mm postupovými nástroji.“ I když za jistých okolností může jít o 5. skupinu prací: „Zhotovování prototypů výrobků.“

 9. Dobrý den,
  pracuji jako hasič – záchranného sboru podniku.
  Zajímalo by mě, do jaké skupiny minimální zaručené mzdy spadám ?
  V žádné příkladu z výše vypsaných skupin jsem to nenašel.
  Děkuji

  • Dobrý den, Jane, speciálně geodet – zeměměřič ve skupinách prací bohužel výslovně zmíněný není. Existuje však obecná charakteristika, vizte případně pod TÍMTO odkazem. Jak chápu Vaši profesi, osobně bych „juniorního“ – podřízeného geodeta zařadil do 4. a „seniorního“ nebo samostatného geodeta do 5. skupiny (odborné specializované práce a systémové práce).

  • Dobrý den, Anežko, aby strážný v obchodním domě patřil aspoň do 2. skupiny prací, musí dělat například všechno následující: „Provádění obchůzek a obsluha bezpečnostního systému včetně kamerového, vyhodnocování a sledovaní snímání okolí budov, archivace nasnímaných záznamů.“ Vizte kapitolu Ostatní a společné pracovní činnosti.

 10. Dobrý den, prosím o zodpovězení dvou dotazů:
  1. Brigádníkům, kteří pracují na dohodu (DPP a DPČ), lze vyplácet pouze minimální mzdu, nebo mají právo na zaručenou mzdu?
  2. Pokud má zaměstnanec úvazek 30 hodin týdně, patří do 3. skupiny prací a je placený hodinovou sazbou, musí dostávat minimálně 89,20 Kč/hod.?
  Děkuji za Váš čas, Denisa

  • Dobrý den, Deniso:
   1. Brigádníkům, kteří pracují „na dohodu“, lze podle Sbírky zákonů vyplácet pouze minimální mzdu.
   2. Ano, zaměstnanec ve 3. skupině prací, který má se zaměstnavatelem uzavřenou pracovní smlouvu, musí od Nového roku 2018 dostávat alespoň hrubou mzdu 89,20 Kč za hodinu. Do této částky lze započítat osobní ohodnocení, tedy prémie, které firma poskytuje dobrovolně. Ale příplatky, které zaměstnavatel MUSÍ přidávat podle zákona (například při noční směně), zahrnout do zaručené mzdy nelze, jsou dalším právoplatným nárokem pracovníka.

 11. Dobrý den, do jaké skupiny lze zařadit dělnické profese: výroba dřevěných a plechových hudebních nástrojů? Děkuji.

  • Jirko, přímo výrobu hudebních nástrojů jsem ve skupinách prací nenašel, ale za ekvivalentní považuji následující charakteristiku: „Zhotovování slohového nábytku, kazetových stěn a stropů včetně zhotovování šablon a nábytku s výraznými uměleckými prvky včetně lidové umělecké výroby.“ To znamená 4. skupinu prací, vizte kapitolu Zpracování dřeva ZDE.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno