Pravičáci a levičáci, liberálové i konzervativci používají podobná hesla. Rozumné daně. Kvalitní veřejné služby. Udržitelný státní rozpočet… Ale navrhují různé daňové sazby, zdravotnické standardy a dluhové brzdy. Srovnejme volební programy politických stran 2021 – hnutí ANO, koalice Spolu, Piráti + Starostové a další.

Začneme dominantním hnutím, jehož předseda bude pravděpodobně pověřen prezidentem, aby opět sestavil vládu. A navážeme dalšími politickými formacemi, které podle sociologických průzkumů mají šanci, že po podzimních volbách zasednou v Poslanecké sněmovně, nebo aspoň získají státní příspěvek na svoji činnost. V prvním případě potřebují minimálně 5% (samostatné strany), 8% (dvoučlenné koalice), či 11% (početnější koalice) voličskou podporu. Pro druhý scénář stačí 1,5% podíl z celkového počtu platných hlasů.

Hnutí ANO spoléhá na Andreje Babiše

Současný premiér objíždí republiku a propaguje svoji novou knihu. Navrhuje, aby Evropa zastavila imigraci informační kampaní – přímo v Africe, Iráku nebo Afghánistánu máme přesvědčovat tamní obyvatele, aby necestovali na starý kontinent. Taky plánuje nový svátek: Den českých matek a babiček, kdy mladé ženy dostanou pracovní volno a seniorky obdrží tisícovku k důchodu. Pracujícím rodičkám slibuje doživotní daňovou slevu za třetí dítě a podpoří prarodiče, kteří pečují o svoje malá vnoučata. Penzistům odpustí poplatky za psy. Chybějící byty vyrobí ve státní fabrice, a navíc přidá nová onkologická pracoviště. Samotné hnutí ANO svůj letošní program (zatím) nezveřejnilo.

Spolu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL)

Středopravá koalice dovolí firmám, aby účtovaly v eurech. Občanům umožní, aby si individuálně nastavili svoje sociální a zdravotní pojištění. Zavede zaručený důchod, navázaný na průměrnou mzdu, jako základ penzijní reformy. Podpoří školné v soukromých a církevních školách (jako daňově uznatelné výdaje). Bezúročnou státní půjčkou a bonusem za každé narozené dítě zvýhodní hypotéku, která slouží na první bydlení. Omezí zemědělské dotace, aby nebyly přístupné pro korporace. Budoucí energetiku vidí v menších modulárních jaderných reaktorech. Státní rozpočtovou odpovědnost a ochranu vodních zdrojů povýší mezi ústavní zákony.

Piráti a Starostové (Česká pirátská strana a STAN)

Středolevá koalice podporuje Zelenou dohodu pro Evropu, uhlíkové clo na neekologické importované výrobky a kontinentální energetickou síť. Posílí školní výuku o fungování Evropské unie. Ve školách a sociálních službách podpoří psychoterapii. Důrazněji zdaní digitální giganty, těžbu nerostných surovin a komerční nemovitosti. Připraví veřejný fond pro dobrovolné sociální připojištění. Reguluje půjčky, aby úvěrové smlouvy na dálku kontrolovala Česká národní banka. Pomůže začlenit bezdomovce do společnosti. Sportovní dotace půjdou primárně na sport, kterému se věnují děti a mládež ve svém volném čase…

Nyní přejděme na volební programy menších partají a koalic.

SPD (Svoboda a přímá demokracie)

Tomio Okamura chce, aby Česká republika vystoupila z Evropské unie a odmítá Zelenou dohodu pro Evropu. Zruší elektronickou evidenci tržeb (EET), povinnou mateřskou školu pro předškoláky a příspěvky na bydlení pro „nepřizpůsobivé“. Exekutory zestátní. Zachová zemědělské dotace pro korporace a výrazně zvýhodní pracující důchodce. Mezi zdravotnickými obory vyzdvihuje stomatologii. Do roku 2038 minimálně zdvojnásobí současný podíl jaderných elektráren na výrobě elektrické energie.

KSČM (Komunistická strana Čech a Moravy)

Komunisté zavedou sektorové daně pro banky, obchodní řetězce „a jiné monopoly“. Nevyužívané a chátrající nemovitosti, vodní zdroje a nerostné bohatství převedou do veřejného vlastnictví. Omezí privátní sociální služby a utlumí víceletá gymnázia. Zvýší minimální mzdu (alespoň na 20 000 Kč) a minimální starobní důchod (aspoň na 40 % průměrné mzdy). Dětem a seniorům zaplatí veřejnou dopravu. Urychleně postaví nové jaderné bloky, do tendru pozvou i Rusko a Čínu.

ČSSD (Česká strana sociálně demokratická)

Sociální demokraté požadují, abychom byli v jádru Evropské unie. Zvýší daně fyzickým osobám, které vydělávají více než trojnásobek průměrné mzdy. Majitelům nevyužívaných bytů dají pokutu. Minimální povinnou dobu důchodového pojištění sníží z 35 na 25 let. Zavedou zákonný nárok na bezplatné místo ve školce nebo jeslích pro všechny děti od dvou let. Obcím předepíšou ekologické standardy, aby zezelenaly. Novostavby budou mít povinný vlastní energetický zdroj.

Přísaha Roberta Šlachty

Bývalý elitní policista uvádí jako svoje vzory Nizozemsko a Dánsko. Bojuje proti dalšímu rušení prezenční výuky ve školách. V nemocnicích zavede nepřetržité školky, aby zdravotníci mohli skloubit svoji práci a rodičovství. Za největší hrozbu považuje klimatickou změnu, ale těžkému průmyslu a teplárnám ponechá uhlí. Do státní správy pozve zdravotně postižené lidi, investuje do celorepublikového internetového připojení a zkontroluje kvalitu pronajímaných bytů, na které jdou sociální dávky.

TSS (Trikolóra, Svobodní, Soukromníci)

Pravicová koalice přesune Českou republiku z Evropské unie do Evropského sdružení volného obchodu, kam patří Švýcarsko, Norsko, Island a Lichtenštejnsko. Státní výdaje sníží minimálně o 30 %. Vlastní bydlení, potraviny a léky zařadí do 10% sazby DPH, ostatní daně (z přidané hodnoty, z příjmu) budou 15%. Zruší ekologickou daň na staré osobní automobily a DPH na exekuční služby. Ve starobních důchodech zdůrazňuje jejich zásluhovou, nikoli solidární složku.

Strana zelených

Zelení hledají nové rozpočtové příjmy například v letecké dopravě. Zavedou minimální základní starobní důchod: 30 % mediánové mzdy, tedy nejméně 10 000 Kč. Podpoří solární panely na každé střeše, naopak omezí billboardy. Zájemcům umožní bezpodmínečné tříleté oddlužení. Novostavby už nebudou muset mít povinná parkovací místa. Zelení dále vyzývají, ať Evropskou unii transformujeme do federace a chudým (africkým, asijským) zemím zpřístupníme očkovací vakcíny.

Volební programy politických stran 2021 ke stažení

Prošli jsme jednotlivé partaje a koalice, nyní postupujme podle tematických okruhů a vašich individuálních preferencí. Volební programy politických stran 2021 vám porovná kalkulačka. Stačí, když tam zatrhnete návrhy a teze, se kterými souhlasíte.

Autor úvodní fotografie: Arek Socha

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno